Az ágazat komoly problémája jelenleg az időtényező is. Számos gazdálkodó ugyanis halogatja a növényvédő szerek és vetőmagok megrendelését a már említett nehéz helyzete miatt. Ez azonban oda vezethet, hogy
A szakember mindenkit arra biztatott, hogy minél hamarabb hozzák meg az inputanyagokra vonatkozó döntéseiket.
A terménypiac várhatóan továbbra is bizonytalan marad, és a finanszírozási igény biztosan nőni fog. A gyártók abban tudnak segíteni, hogy a termelők „újra tanulják” a kultúrnövényt: vagyis megmutathatják, mit és hogyan lehet kihozni belőle. Nagy tudású genetikai alapokra szabott egyedi termesztéstechnológiai megoldásokat kínálnak, és támogatást tudnak nyújtani a kockázatkezeléshez, valamint a költségek optimalizálásához is.
– fogalmazott a szakember, aki azt is kiemelte: a digitalizáció elkerülhetetlen, de nem célként kell gondolni rá, hanem olyan eszközként, amely megfelelő használat esetén hatékony segítség lehet az eredményes gazdálkodásban.
A bevezetőt követő beszélgetés során szóba került az EU egyelőre elnapolt határozata a növényvédőszer-használat 50 százalékos korlátozásáról. Az ágazati szakemberek szerint nincs elfelejtve a célkitűzés, de nehéz lesz megegyezni a tagországoknak, hiszen a felhasználás jelenlegi mértékében nagyon nagyok a különbségek. Míg Magyarországon átlagosan 1,7 kilogramm hektáronként, Hollandiában 9 kilogramm is lehet. Egy biztos: a növényvédelemmel foglalkozó cégek nagyon sokat költenek kutatás-fejlesztésre, új hatóanyagokra és biológiai megoldásokra.