Számít a méret?
Fontos az oktatás. A Debreceni Egyetemen tavaly 50 fővel elkezdődött a precíziós mezőgazdasági szakmérnök BSc képzés, és az elsők között indítottak drónpilóta-oktatást. A dél-dakotai egyetemmel pedig olyan együttműködésbe kezdtek, aminek célja a digitális tudásmegosztás.
Győrffy Balázs szerint a digitalizációt senkire sem lehet ráerőltetni, de a verseny ki fogja kényszeríteni a technológiaváltást.
Többen pedig úgy vélték, hogy bizonyos birtokméret alatt nem érdemes a digitális átalakulásba invesztálni, míg mások szerint nekik is tudni kell annyit a témáról, hogy eldöntsék: foglalkoznak vele, vagy inkább piacot, netán kultúrát váltanak. Ugyanakkor vannak olyan ágazatok, mint a kertészet vagy az állattartás, ahol nem az üzemméret határozza meg, hogy megéri-e a digitális váltás.
A digitális technológiaváltás hosszú folyamat, aminek sosem lesz vége – mondta Varga Péter -, csakúgy, ahogyan mindig jönnek újabb traktorok. Az 5G-nek és 6G-nek pedig akkor értjük majd igazán a jelentőségét, ha a növénytermesztés és állattenyésztés autonóm gépei elkezdenek egymással kommunikálni.
TMR és MobilGazda
A Területi Monitoring Rendszer és a MobilGazda alkalmazás bevezetésének tapasztalatairól beszélt Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese. Egyebek mellett kiemelte: a TMR működőképességét jelzi, hogy már az első lehetséges napon megkezdődhetett a támogatási előlegek kifizetése, amely az új ellenőrzési rendszer bevezetése ellenére is tartani tudja a lépést a korábbi évek megszokott rendjével. A TMR legfontosabb újdonsága pedig abban van, hogy nem a szankcionálást, hanem az együttműködést segíti elő. A digitális felkészülés természetesen a gazdákat is érinti, de összességében jól sikerült az átmeneti év.