0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Nem szabad kimaradni az agrárdigitalizációból

Nagyon erős kiválasztási szempont lesz az idei beruházási pályázatokon, hogy milyen a projekt digitális tartalma.

Unikális adatbázis

Az integrált növényvédelem keretében bevezetett e-gazdasági napló (e-GN) a kisebb gazdaságok esetében üzemirányítási szoftverként is szolgál – mondta előadásában Várszegi Gábor, a Nébih igazgatója. Bár a bevezetése nem volt felhőtlen, komolyan hozzájárulhat a hatékonyság növeléséhez, hiszen a rutinszerű gazdálkodást adatalapú döntések válthatják fel általa. Bár a begyűjtött adatok használata még gyerekcipőben jár, unikális adatbázisról van szó, amely eddig már 4,8 millió hektárról tartalmaz információt. Ezek az értékes adatok segíthetik a közigazgatás munkáját, kiválthatnak KSH-összeírásokat, vagy nem kell közvetlenül a gazdálkodókat megkeresnie az Agrárközgazdasági Intézetnek (AKI) az ühg-leltár érdekében.

Várszegi Gábor, a Nébih vezetője szerint az e-GN által összegyűjtött adatok nagyon jó szolgálatokat fognak tenni a gazdáknak

A Nébih várja és gyűjti a visszajelzéseket annak érdekében, hogy a gazdatársadalom úgy kapja vissza az e-GN adatain nyugvó információt, hogy az hasznos szolgáltatás legyen számára.

Adatgyűjtés-értéklánc

Az adatgyűjtés értéklánc jellegére hívta fel a figyelmet Goda Pál, az AKI igazgatója. Mint mondta, minél pontosabb adatokat sikerül begyűjteni az agrárium működéséről, annál inkább szolgálják a szektor fejlődését az ezeken alapuló elemzések. Éppen ezért kiemelte, hogy mindenkit várnak a tesztüzemi információs rendszerbe.

Goda Pál: mindenkienk érdeke a minél több és pontosabb adat

Felhívta a gazdálkodók figyelmét arra a telefonon is kényelmesen böngészhető portálra is, amelyet az adat.aki.gov.hu linken lehet elérni, és számos friss piaci, termelési és egyéb információt integrálva szolgálja az ágazat sikeres tevékenységét.

A szakember szerint, aki az agrárdigitalizációból kimarad, az lemarad. A támogató rendszerek és technológiák készen állnak, csak tudásra van szükség a kiaknázásukhoz.

Földmegfigyelési Információs Rendszer

Ugyancsak ingyenesen elérhető információs szolgáltatást mutatott be Sik András, a Lechner Tudásközpont igazgatója. A kormányzati háttérintézményeként működő LTK Földmegfigyelési Operatív Központ Földmegfigyelési Információs Rendszere (FIR) több mint 300 ezer űrfelvételt tárol, amelyekre rá lehet keresni. Sőt, akik regisztrálnak, értesítést is kapnak, ha a területükről új felvétel készül. A felvételekből egyebek mellett kiderül, hogyan tükröződnek a mikrodomborzati különbségek a vízellátásban, vagy bármely parcellának milyen az öntözési igénye. Egyebek mellett ingyenes belvízgyakorisági térképek, nagyfelbontású felszínborítási rétegtérképek érhetők el a rendszerben. A FOK olyan kutatás-fejlesztési projekteken is dolgozik, mint a vízmegtartást szolgáló eszközök – például belvízfoltok és vizes élőhelyek – pontosabb lehatárolása, amelyben mesterséges intelligencia alapú algoritmusokat is használnak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: