Unikális adatbázis
Az integrált növényvédelem keretében bevezetett e-gazdasági napló (e-GN) a kisebb gazdaságok esetében üzemirányítási szoftverként is szolgál – mondta előadásában Várszegi Gábor, a Nébih igazgatója. Bár a bevezetése nem volt felhőtlen, komolyan hozzájárulhat a hatékonyság növeléséhez, hiszen a rutinszerű gazdálkodást adatalapú döntések válthatják fel általa. Bár a begyűjtött adatok használata még gyerekcipőben jár, unikális adatbázisról van szó, amely eddig már 4,8 millió hektárról tartalmaz információt. Ezek az értékes adatok segíthetik a közigazgatás munkáját, kiválthatnak KSH-összeírásokat, vagy nem kell közvetlenül a gazdálkodókat megkeresnie az Agrárközgazdasági Intézetnek (AKI) az ühg-leltár érdekében.
A Nébih várja és gyűjti a visszajelzéseket annak érdekében, hogy a gazdatársadalom úgy kapja vissza az e-GN adatain nyugvó információt, hogy az hasznos szolgáltatás legyen számára.
Adatgyűjtés-értéklánc
Az adatgyűjtés értéklánc jellegére hívta fel a figyelmet Goda Pál, az AKI igazgatója. Mint mondta, minél pontosabb adatokat sikerül begyűjteni az agrárium működéséről, annál inkább szolgálják a szektor fejlődését az ezeken alapuló elemzések. Éppen ezért kiemelte, hogy mindenkit várnak a tesztüzemi információs rendszerbe.
Felhívta a gazdálkodók figyelmét arra a telefonon is kényelmesen böngészhető portálra is, amelyet az adat.aki.gov.hu linken lehet elérni, és számos friss piaci, termelési és egyéb információt integrálva szolgálja az ágazat sikeres tevékenységét.
Földmegfigyelési Információs Rendszer
Ugyancsak ingyenesen elérhető információs szolgáltatást mutatott be Sik András, a Lechner Tudásközpont igazgatója. A kormányzati háttérintézményeként működő LTK Földmegfigyelési Operatív Központ Földmegfigyelési Információs Rendszere (FIR) több mint 300 ezer űrfelvételt tárol, amelyekre rá lehet keresni. Sőt, akik regisztrálnak, értesítést is kapnak, ha a területükről új felvétel készül. A felvételekből egyebek mellett kiderül, hogyan tükröződnek a mikrodomborzati különbségek a vízellátásban, vagy bármely parcellának milyen az öntözési igénye. Egyebek mellett ingyenes belvízgyakorisági térképek, nagyfelbontású felszínborítási rétegtérképek érhetők el a rendszerben. A FOK olyan kutatás-fejlesztési projekteken is dolgozik, mint a vízmegtartást szolgáló eszközök – például belvízfoltok és vizes élőhelyek – pontosabb lehatárolása, amelyben mesterséges intelligencia alapú algoritmusokat is használnak.