Gazdasági kártétel
– Én inkább a gazdasági kártételre helyezném a hangsúlyt, mert ahogy Vajda doktor is említette, a madárinfluenza még a ’90-es évek közepéig gyakorlatilag gazdasági problémát Magyarországon a termelőknek nem jelentett – fűzte hozzá Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács igazgatója.
Viszont ennél is jelentősebb az a közvetett kár, amelyet a vírus okoz, hiszen ebben az esetben nem csak az állományokat irtjuk ki, hanem a hatósági korlátozó intézkedések miatt bizonyos körzetekben az istállókat nem tudjuk betelepíteni, nem lehet madárállományokat mozgatni, például vágóhídra vinni.
– elsősorban a baromfisok számára.
Talán a boltokból nem tűnnének el örökre bizonyos baromfitermékek, de egyes víziszárnyas fajok (kacsa, liba) esetében, ha a szülő-, illetve nagyszülőpár törzsállományokat kellene kivágni, akkor igen hosszú ideig tartana a pótlás. Először a nagyszülőpároknak kellene felnőniük, utána a szülőpároknak, és csak a sor végén vannak a levágásra szánt madarak. És tudni kell, hogy például egy lúd körülbelül egyévesen lesz ivarérett. Ráadásul az a szelekciós program, amit az adott állománnyal végeztek, gyakorlatilag a semmibe vész, és újra meg kell ismételni.