0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Megint jönnek a vándormadarak, megint jön a madárinfluenza

Az influenzavírusok ősidők óta velünk élő kórokozók, amelyek között egyaránt vannak az embereket, illetve az állatokat megbetegítő változatok. Minden télen a lakosságon végigsöpör egy-egy influenzajárvány, meg egy a madarakon is.

Ha pedig megtörtént a baj, a járvány továbbterjedését úgy lehet megakadályozni, hogy a telepen élő valamennyi állatot fertőzöttnek kell tekinteni és az állományt fel kell számolni. Csak így gyéríthető hatékonyan a vírus, és így nincs lehetőség a vírusmutációra sem.

Ehhez kapcsolódva két történetet is elmesélt Csorbai Attila. Egy baromfitartóval vitába keveredett, aki szerint kidobott pénz a baromfitelepeken kamerarendszert telepíteni, működtetni. – Én erre azt mondtam és mondom ma is,

ha én volnék a felelős állattartó, és kapnék egy járványt, akkor tulajdonosként nem a bizonyítványt akarnám magyarázni, hanem mindenáron kideríteni, hogy a vírus hogyan jutott be a telepemre.

A kamerák felvételeit tüzetesen átnézném, hogy vajon egy vadmadár repült-e be valahova, vagy egy gondozó felejtett el belelépni a fertőtlenítő taposóba, esetleg a kezüket nem mosták-e meg, amikor a szalmát, az alomanyagot vitték be, vagy hozták ki.

A másik történetet Kínából hozta. Ott az afrikai sertéspestis terjedésének egyik legfőbb oka az volt, hogy a kínai sertéstartók, -gondozók –  mivel a kórokozó szabad szemmel láthatatlan – nem hitték el, hogy van valami a kezükön, lábukon, ruházatukon. De ez igaz az összes járműre, berendezésre is. Különösen fontos a telepi zártság megtartása, hogy illetéktelenek – akár vadállat, akár ember – ne jusson be a telepre, hiszen óhatatlanul kockázatot jelent. És rendkívül fontos „apróság”, hogy az állományt bizonyos időközönként leteszteljék. Németországban például nagyobb integrációkban folyamatosan monitorozzák az állományokat a korai felismerés érdekében, mert akkor még egy hatékony intézkedéssel és állománymegsemmisítéssel megvédhető az integráció többi gazdasága.

járvány fertőtlenítő kapu
Fertőtlenítő kapu
forrás: mmg archív

Folyamatos monitorozás

A szakemberek szerint a folyamatos monitorozás a cél még akkor is, ha tudjuk, hogy a madárvonulási időszak november elejétől december közepéig, illetve március-áprilisban tart. A Nébih jelenleg is működtet egy ilyen monitoringrendszert: az ország minden területén, nem csak járvány időszakában, több állatbetegségre, köztük madárinfluenzára is szűrik az érintett állatcsoportokat.

„A kritikus időszakokban szerintem az is megfontolandó lehet egy vállalkozás részéről, hogy saját döntése alapján teszteli az állományt nem azért, mert a hatóság előírja neki. Teszi ezt annak érdekében, hogy ha ne adj’ Isten baj van, akkor az csak egy telepen, egy istállóban legyen probléma”

– hangsúlyozta a BTT igazgatója.

A háztáji gazdaságban vagy otthon, hobbiból tartott madarak is megfertőződhetnek, méghozzá egészen triviális módon is. Erre Vajda Lajos története világít rá: Debrecenben, a varjak a Nagyerdei Stadionban éjszakáznak. A Nébih munkatársai megvizsgálták az ottani betonjárdára ürített varjúszékletet, és abban kimutatták a vírust. Innen pedig bárki a cipőjén is hazaviheti a fertőzést.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: