0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Cél a genetikai képességek kiteljesítése

A precíziós állattartással nem az állatok extra kizsákmányolása folyik, hanem a jólétükre vagyunk tekintettel, és pontosan ezzel a munkával mi a környezet terhelését is csökkentjük.

Strasszer József ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy minden eszköz csak akkor ér valamit, ha megfelelően használják is, és a belőle nyert adatokból ténylegesen dolgoznak.

„Ezek az eszközök alkalmasak arra, hogy egy nagyon precíz és objektív döntést tudjon valaki meghozni.”

A döntéstámogató rendszerek, amelyek több ezer vagy akár millió gazdaság adatait dolgozzák fel, ráadásul a gazdáknak időt takarítanak meg azáltal, hogy elvégzik helyettük az elemzéseket, az adatokra alapozva objektív döntéseket lehet meghozni legyen szó akár a termékenyítés idejéről vagy a hízók megfelelő súlyban való szállítási idejének meghatározásáról.

„A gazda szereti az állatait a legjobb körülmények között tartani, és a körülményeket úgy megteremteni, hogy azzal a gazdasága valóban fejlődjön, és neki pénzt keressen, hiszen ez az alapja az állattartásnak. Nyilván egy beteg, gyenge, egy rosszul ellátott állat nem fog eredményt hozni. Ezek az eszközök is segítenek egy egészségesebb és jobb környezetet tudjon fenntartani úgy, hogy nem a saját szubjektív megfigyeléseire támaszkodik.”
Gregosits Balázs vitafort állatok takarmányozás
Gregosits Balázs, a Vitafort Zrt. kutatás-fejlesztési igazgatója
Forrás: Prega fb-oldal

A takarmányipar képviseletében Gregosits Balázs, a Vitafort Zrt.kutatás-fejlesztési igazgatója elmondta, hogy cégük 400 nagyüzemi szarvasmarhatartó gazdasággal áll kapcsolatban, ami tevékenységük 60 százalékát adja, 30 százalékban a sertéstartók takarmányigényeit elégítik ki, a fennmaradó részben pedig a baromfiszektort szolgálják ki.

Az igazgató kitért azokra a kutatási projektekre, amelyeket parnereikkel az egészségügyi státusz és a termelés összefüggéseivel kapcsolatosan folytatnak. Egyik fejlesztésükben különböző precíziós, digitális technológiákkal (szívritmus-érzékelés, lépésszámlálás, kamerarendszer) gyűjtött adatokra és biokémiai vizsgálatokra alapozva mesterséges intelligencia segítségével hoznak létre egy

eszközt arra, hogy a problémát ne akkor ismerjék fel, amikor már az szubklinikai tüneteket okoz (pl. ketózis, csökkenő tejmennyiség), hanem jóval előtte, így lehetőség legyen a beavatkozásra.
Szabari Miklós mate állatok tanszék
Szabari Miklós, tanszékvezető, MATE
Forrás: Prega fb-oldal
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: