A kordonművelés előnye, hogy egységnyi területre kevesebb tőkét kell telepíteni, bár ez csak a telepítési költségeket csökkenti, a tőkék egyedi terhelését viszont növelni kell ahhoz, hogy az elvárható termésmennyiség megmaradjon. Kordonon jobban kibontakozik a szőlő genetikailag megalapozott vegetációs és termőképessége, ergonómiai viszonyai kedvezőbbek (metszés, szüret, fitotechnika), a zöldmunkák részben elhagyhatók. A tavaszi kisugárzásos fagykároktól védettebbek a magasabban elhelyezkedő növényi részek. A növényvédelem nagyobb hatásfokú, a sorközök géppel művelhetők, illetve védő- és takarónövény vagy zöldtrágya termeszthető. A kézi szüret kényelmes és gyors, az egy négyzetméterre eső termésátlag nagyobb, mint az alacsony művelésnél.
A tőke kialakítása, fenntartása szaktudást, technológiai fegyelmet igényel, a tőketerhelés nagyobb, emiatt a termésminőség rosszabb lehet, a mustfok 1-3 fokkal csökkenhet, a must titrálható savtartalma nőhet.
A kordonművelésű szőlő kitettebb az elemi károknak (szélvihar, jégeső), és rendszeres téli fagykár miatt nagy lehet a termésingadozás.
Egyesfüggöny

A kordonművelések közül a legmagasabb törzzsel a függönyművelések rendelkeznek, melyeknek alapvetően két formája ismert hazánkban: az egyes- és a kettes függöny. Az egyesfüggöny-művelés törzsmagassága 160-180 cm, egy törzse és egy karja van. Ennél a művelésmódnál hajtástartó és segédhuzalok nincsenek, csupán egy vastagabb 4-5 mm átmérőjű kartartó huzalra van szükség. Ezen tőkeművelésmódon leginkább az ívelt szálvesszős metszést alkalmazzák. A kordonkaron egymástól körülbelül 40 cm-re hónaljvesszőkből úgynevezett „nyakas” termőalapokat célszerű kialakítani, amelyeken folytatható a metszés.
Ezek a termőalapok sokkal ritkábban helyezkednek el, mint más kordonművelésű tőkéken, mert a hajtásokat itt nem

felfelé neveljük, hanem valamennyi szabadon csüng, termőalaponként lefelé szélesedő tölcséralakban.
Ennél a művelésmódnál kifejezetten előnyös az ikertőkés telepítés.
A tőkeművelésmód sajátossága, hogy jól megvilágított, szellős lombot csak úgy lehet fenntartani, ha hajtást válogatunk, és ha a hajtásokat a tenyészidő során többször „fésüljük”, azaz a kacsaival összekapaszkodott hajtásokat elválasztjuk egymástól. tőkék

Ez is érdekelheti: