Amikor elkezdett foglalkozni itthon a cserjékkel, az volt a kérdés, hogy a telet kibírják-e. Eltelt öt év, most pedig az a kérdés, hogy a nyarat elviselik-e. Télen már nincs nagy hideg, de a tavalyi száraz forróság nagyon megviselte a növényeket. Nehéz az alkalmazkodás, pedig szívós növény, ami abból is látszik, hogy Afrikától a hűvösebb Japánig több helyen termesztik. Jól alkalmazkodik, de csak ötéves kora után, addig elég érzékeny. Magyarországon az lesz a nehézség, hogy nagyon ingadozó a hőmérséklet és a klíma.
Ami bevált a termesztésénél, az a fenyőmulcs alkalmazása, mivel a savanyú talajt kedveli és kevesebbet is kell locsolni, ez már egy európai újítás.
A ráérős cserje
Marianna kecses, szakszerű mozdulatokkal tölti ki a világos színű zöld teát. Kóstolás előtt megtudom, a fiatalnak számító ötéves cserje levele még csak lágyan aromás és selymes ízű teát ad. Minél idősebb a cserje, annál erősebb zamatú, komplexebb ízű teát kapunk.
A teacserje (Camellia sinensis) – amiről az itteni teakert is kapta a Kamélia Kert nevet – ötévesen a térdünkig ér.
Lassan nő, nálunk júniustól szeptemberig tart a vegetációs időszaka, addig növekszik és lehet szedni a felső leveleit felhasználásra, a többi hónapban nyugalmi időszakban van. Ázsiában ennél rövidebb a nyugalmi időszak. Szaporítani magról hatéves korától lehet, Marianna jövőre ezzel is megpróbálkozik, mutatja a növényen képződött termést. Szeptemberben virágzik, illatos kis fehér virágok díszelegnek rajta. Amikor a termesztés a cél, akkor leszedik a virágbimbókat, hogy a növény a levelek növesztésére tudjon koncentrálni. A virágából koffeinmentes, nyugtató herbatea készül.
A legtöbb levelet 30 és 50 éves kora között adja a teacserje.
Teaforradalomra várva
Marianna célja a termesztési kísérletek mellett az oktatás. Állítja, van létjogosultsága az európai teának. Az előrejelzések szerint a klímaváltozás miatt egyre kevesebb lesz az ázsiai tea, kisebb mennyiségben és egyre drágábban fogunk hozzájutni. 2050-re már csak minimális mennyiségben élvezhetjük itt az ázsiai teákat. Ezért több európai országban is kísérletek indultak a teatermesztésre. Igazából lehet a kertünkben is.