Napjainkban a funkcionális élelmiszerek egyre nagyobb figyelmet kapnak a modern kori táplálkozástudományban. Ezek az élelmiszerek olyan bioaktív összetevőket tartalmaznak, amelyek rendszeresen fogyasztva jótékony hatással lehetnek a szervezet működésére; speciális összetevőik révén javítják az egészséget, betegségmegelőzőek és képesek támogatni a jó közérzetet. Ilyen növény például a Földközi-tenger térségében őshonos articsóka is, mely a fészkesek családjának tagja.
Az articsóka kiváló ásványi anyagok, antioxidánsok és polifenolok forrása. A zöld leveles fellevelekbe burkolt bimbó a növény fő, ehető része, míg a szárak, levelek és külső levelek nem fogyaszthatók, és a feldolgozás során hulladéknak, mellékterméknek minősülnek.
Az ehetetlen részek azonban alapvető fitokemikáliákat is tartalmaznak. Ezek felbecsülhetetlen értékű forrásai lehetnek a bioaktív vegyületeknek, amelyek potenciális terápiás alkalmazási területet jelenthetnek a rák, a neurodegeneratív rendellenességek és a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére. A cikk elején már említett tanulmány összefoglalta az articsóka farmakológiai hatásait és egészségügyi előnyeit.
Bioaktív vegyületek
Az articsóka melléktermékeiben található bioaktív anyagaira jellemző az alacsony zsírtartalom és magas oldhatatlan rost, C-vitamin, inulin, ásványi anyagok (foszfor, kálium és nátrium), valamint fenolok és származékaik (hidroxifahéjsavak és flavonoidok). Ezek a flavonoidok gyulladáscsökkentő és tisztító tulajdonságokat fejtenek ki a szervezetben.