Metszés, kondicionálás
A tavaszi fagykárt szenvedett hajtások egy-két napon belül hervadni kezdenek, majd leszáradnak. Ezeket nem ajánlatos eltávolítani, ha a hajtásoknak csak a teteje fagyott el, mert az ép részekből előtörhetnek hónaljhajtások.
Ha csak a hajtásvégek károsodtak, a hajtások csúcsi részét vágjuk vissza úgy, hogy a fürtök fölötti ép levelek megmaradjanak. Ha a fagyok károsították a fürtöket is, úgy a megmaradt ép rügyek fölött vágjuk vissza. A visszavágás kézimunkaerő-igényes és nagyobb szakértelmet kíván, ezenkívül a sebzési felületen keresztül utat nyitunk a növényt fertőző kórokozóknak.
Eldöntendő kérdés, hogy megéri-e a pluszköltség felvállalása vagy hagyjuk visszavágás nélkül a károsodott hajtásokat és aminosav-, illetve huminsavtartalmú növénykondicionáló szerekkel erősítsük a tőkéinket, a rejtett és mellékrügyekből kifakadó hajtásokat, ugyanis ezekből jó eséllyel még kaphatunk valamennyi termést.
Az aminosavak szabályozzák és serkentik a növények élettani folyamatait, ezért a klorofillszintézis, fehérje-felépítés, cukorszintézis, sejtdifferenciálódás, a tápanyagszállítás és a megtermékenyülés elengedhetetlen alkotórészei. A huminsavakról tudjuk, hogy fontos szerepet játszanak a stressztűrésben, javítják a növények abiotikus stresszel szembeni ellenálló képességét. Továbbá a fagy elleni védelemben a tápanyagok közül fontos szerepet tölt még be a foszfor, ami a sejtosztódás szempontjából lesz kritikus. Jelenléte elengedhetetlen a sérült sejtek, szövetek helyreállításához.
Dr. Németh Krisztina
MATE Szőlészeti és Borászati Intézet,
Kecskeméti Kutató Állomás
Ez is érdekelheti: