A Regnum húsüzem ma már három telephelyen (Bicske, Perbál, Üllő) évi 12 millió kilogramm bontott sertés- és 1,1 millió kilogramm bontott marhahús feldolgozása mellett sajtszeleteléssel is foglalkozik, valamint egy oktatási központot is létrehoztak. A vállalat magyarországi működése során összesen több mint 8 milliárd forintot fordított a saját húsüzem létrehozására és a későbbi fejlesztésekre. Jelenleg több mint 360 embernek adnak munkát, akik 2023-ban az indulási húsmennyiség 120-szorosát állították elő, a legmagasabb színvonalon és higiéniai szabványok szerint.
2003-ban lépett be a magyar húsipari piacra a SPAR, ami mostanra a legjelentősebb friss hús és húskészítmény előállító lett a kiskereskedelmi láncok között – mondta el Horváth Ferenc, a Regnum húsüzem vezetője. Előadásában beszélt arról is, hogy a húsüzemek működése során kiemelt fontossággal bír az élelmiszerek magas minőségének és higiéniájának biztosítása. A szakember elmondta, hogy a cég elsőként vezetett be Magyarországon húsüzemben az ISO:22000-es minőségirányítási rendszert. 2023-ban a bicskei üzem fogalma megközelítette a 65 milliárd forintot, és az év során 1530 darab szarvasmarhát dolgoztak fel, ami összesen 1,05 millió kilogramm bontott marhahúst jelent, emellett pedig 491 200 félsertést, ami 12 millió kilogrammot jelent.
A Regnum húsüzemben 30,9 millió kilogramm saját márkás terméket állítottak elő, és az üllői részlegnél 1737 tonna sajtot szeleteltek, daraboltak fel. A SPAR bicskei húsüzemében napi 2000 félsertés érkezik, magyar beszállítóktól. A saját tárolási kapacitásuk 900 félsertés így elengedhetetlen, hogy a beérkező tételek, feldolgozásra és az üzletekbe kiszállításra kerüljenek. Ez is a frissesség egyik garanciája.
A SPAR-nak fontos Magyarország
A szakember beszélt arról is, hogy a SPAR Magyarország Kft. a legnagyobb hazai munkáltató, hiszen közel 14 ezer munkavállalónak adnak megélhetést. A jövőt illetően Horváth Ferenc szerint szükség van az automatizációra, de a szakképzett embert nagyon nehéz lesz helyettesíteni a húsfeldolgozásban. Az üzemben előállított termékek palettáját illetően a fogyasztói szokások változása jól látható. Keresettek az olcsóbb és a prémium termékek is.
Az alapanyagok esetén 2023-ban 82%-ban hazai alapanyagból dolgoztak. A hiányzó részt elsősorban Ausztriából szerzik be. Ennek oka, hogy például a marhahús esetén gyakori eset, hogy az állat Magyarországon született, és került hízlalásra, de vágóhídi kapacitás hiánya okán Ausztriában kerül vágásra, majd vissza a bicskei húsüzembe. Horváth Ferenc bízik abban, hogy a jövőben a hazai beszállítók kapacitása is növekedni tud.
Fentarthatóság, csomagolás korszerűsítés
A friss hús és húskészítmény előállításánál a termék magas minősége mellett a gyártástechnológiánál figyelnek arra is, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyom, kevesebb műanyagot használnak fel. Ennek jó példája a darált húsnál bevezették a védőgázas, fóliás kiszerelést, amely 70%-os műanyag csomagolóanyag csökkentését jelenteti. A műanyag tálcás és fóliás termékek gyártása egyelőre párhuzamosan zajlik, de májustól tervezik kivezetni a tálcás változatot és már a többi szeletelt terméknél is vizsgálják a fólias csomagolás bevezethetőségét. Az új csomagolás strapa bíróságának rögtönzött tesztjében Rácz Jenő Michelin-csillagos magyar séf teljes súlyával ált rá egy csomagra, amely természetesen ezt a nyomást is kibírta.