Még csak próbálgatjuk a biostimulátorokat, biokondicionálókat, de valószínűleg nagy szerepük lesz az egészséges növényállomány kialakításában. Ezek nem növényvédő szerek, nem vonatkoznak rájuk a növényvédelmi jogszabályok.
A száradó kis csúcslevelek és az idősebb levél száradó levélere az apiognomóniára jellemző tünetek. Még csak elvétve láttam ezeket a beteg leveleket, de rendszeresen ellenőrizzük a fákat, mert a gomba teljes lombhullást is okozhat.
Április elején az országos előrejelző hálózatunkban felszereltük a vadgesztenyelevél-aknázómoly rajzását megfigyelő csapdáinkat.
Szerdánként pedig frissítjük a táblázatot, amit egyebek közt megtalálnak ezen a honlapon. A növényorvosok a fogási adatok alapján tűzik ki a permetezés időpontját. A legpontosabban mindenki a saját fáira kiakasztott csapdákkal tudja követni a kártevőt.
A közelmúltban az fogadta az érdeklődőket a Csalomon® csapdák oldalának webshopjában a csapdacsaládot megalkotó Tóth Miklós, az MTA rendes tagja aláírásával, hogy „Sajnos jelenleg nem tudjuk kiszolgálni önt létszámhiány miatt. A Csalomon® csapdákat a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont gyártja és forgalmazza, ezért a működéssel kapcsolatosan az intézet vezetése dönt.”
A Biocont Magyarország Kft. oldalán, a termékeik között találtam rá az aknázómoly illatanyagára (feromonjára). A tavalyi tapasztalatok szerint ez is kiválóan működött. A „vadgesztenyelevél-aknázómoly feromon” szavakra keresve pedig azokhoz a kereskedőkhöz is eljuthatunk, ahonnan megrendelhető a feromon.
Zsigó György
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Ez is érdekelheti: