A tudományban már több mint száz éve ismert tény, hogy a növények rendelkeznek úgynevezett tapintási érzékkel. Érzékelik a szelet, az érintést és azt is, amikor egy gomba megpróbál behatolni a szervezetükbe. A fű például, amikor sétálunk rajta, érzékeli a lépteink nyomását és ehhez igazítja a saját növekedését. A tudomány ezeknek az összetett folyamatoknak a lefolyását még nem ismeri. Most azonban a Wageningeni Egyetem biokémiai laboratóriumának két professzora vezetésével megalakult egy kutatócsoport, hogy megértsék az erre irányuló, növényen belüli különleges folyamatokat.
A növények betegségekkel szembeni ellenállóságát vizsgáló más kutatásokban jellemzően nem térnek ki a növények tapintóérzékével kapcsolatban álló mechanikai védelem lehetőségeire. A növények erőhatásokra történő válaszreakcióinak megértésével viszont mechanikai erőhatások alkalmazásával vagy éppen nem alkalmazásával is fokozhatóvá válna a betegség-ellenállóságuk.
A Wageningeni Egyetem most első alkalommal nyerte el ezt a presztízsértékű támogatást. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a több évig tartó kutatás olyan összetett biológiai kérdést vizsgál, amely lehetetlen lenne fizikai, kémiai és más tudományos modellezések nélkül, ezért ebben a programban a többi holland egyetem tudósaival is együtt kívánnak dolgozni.
Ez is érdekelheti: