Az úgynevezett aranyrizst több évtizede hozták létre a kutatók. A megalkotása mögött az A-vitamin hiányban szenvedő, fejlődő országok lakosságának segítése állt. A rizsbe a kukoricából és egy baktériumból ültettek át géneket, melyek lehetővé teszik, hogy A-vitamint termeljen. Azonban az elmúlt több, mint 20 évben nem jutott el a „rendeltetésszerű” helyére, szinte csak laboratóriumokban és kísérleti parcellákban vetették – emlékeztet a Science.
2022-ben a gazdák el is kezdték termeszteni – habár nem túl nagy mennyiségben. A terv az volt, hogy a következő 8 évben a rizstermés 10 százalékát ez a GMO fajta adja, amellyel biztosítani tudták volna a lakosság A-vitamin ellátását.
Azonban idén április 17-én a Fülöp-szigeteki Fellebbviteli Bíróság visszavonta az engedélyt, így a fenti tervnek is megálljt parancsolt. A Greenpeace és más csoportok által indított per eredményeképpen az aranyrizs biztonságosságát alátámasztó tudományos bizonyítékok hiányára hivatkozva a bíróság úgy döntött, nem lehet ezt a gabonafajtát kereskedelmi céllal termeszteni.
A bíróság azt is megállapította, hogy a kormány nem hozott olyan protokollt, mely az aranyrizs termesztésének és fogyasztásának biztonságosságát ellenőrizné. Ezzel pedig gyakorlatilag patthelyzet alakult ki, mivel megtiltják a növény üvegházi vagy szabadföldi kísérleti termesztését is mindaddig, amíg erre a kormány nem engedélyez egy megfigyelési rendszert.
Az aranyrizs vetését kereskedelmi céllal eddig csak Ausztrália, Új-Zéland, Kanada és az Amerikai Egyesült Államok engedélyezte, bár a növény termesztése ezekben az országokban is elenyésző mértékben folyik. A Fülöp-szigetekkel ellentétben azonban nem a rizs a legmeghatározóbb élelmiszernövény ezekben az országokban.
A jelentős rizsfogyasztók közül a Fülöp-szigeteken kívül csak Banglades áll közel az aranyrizs fogyasztásra történő termesztéséhez. A vetés megkezdésére vonatkozó kérelmet azonban 2017 óta vizsgálják. „A kereskedelmi verseny és valószínűleg a korrupció is közrejátszik abban, hogy akadályozzák az aranyrizs engedélyeztetését ott” – mondta Adrian Dubock, a Golden Rice Humanitarian Board ügyvezető titkára, amely az aranyrizs jogait birtokolja a gabona humanitárius felhasználása érdekében.