Gamma-sugárral kezelés
A Mackó, az Aranyálom, a Kokárdás, a Sárgarigó, az Őszifény számos városban fellelhető magyar fajták. Ezeket a fajtákat is Kováts Zoltán nemesítette az 1980-as, 1990-es években a Kertészeti Kutatóintézetben, amely ma a MATE részeként működik. Az akkori klíma lényegesen kiegyenlítettebb volt, a mai termesztést megnehezítő növénybetegségek és kártevők egy részét nem ismertük, városaink lakossága pedig töredéke volt a jelenleginek.
A fogyasztói, piaci elvárások is változtak időközben. A jelenlegi felhasználás a kompakt, sok virágot nevelő, ellenálló, különleges virágszínű vagy virágformájú változatokat keresi.
A régi Rudbeckia hirta-fajták ezt az igényt csak részlegesen tudják kielégíteni. A klasszikus keresztezéses és szelekciós nemesítési módszerek bár célravezetők, egy-egy új fajta létrehozása ezzel a módszerrel költség- és időigényes. A mutációs nemesítés viszont új alapokra helyezheti a klímatűrő és a piac által igényelt fajták gyorsabb és költséghatékonyabb megjelenését.
Az alkalmazott Rudbeckia hirta– egyedek több éven keresztüli szelekciós nemesítése után a gamma-sugárkezelés eredményét négy nemzedéken át vizsgáltuk. Választ kerestünk az alkalmazott sugárdózisok hatására az adott fajtánál.
További célunk volt a megnevelt növények közül azon csoportok és sugárdózisok kiválasztása, amelyekkel a jövőben folytathatjuk a nemesítési programot és a jelenlegi klímával (abiotikus és biotikus stresszhatások) szemben is ellenállóvá tehetjük az új fajtajelöltjeinket.