Az alapfajta, az Őszifény
A Rudbeckia hirta magyar nemesítésű Őszifény (R-12) fajtájának 5. számú szelekciós törzsét alkalmaztuk a munkánkhoz. Az Őszifény fajta gazdag génvariabilitással rendelkezik, az 5. törzs (továbbiakban R-12/5) pedig négyéves szelekció eredménye.
Habitusa bokros, a virágszínt aranysárga alapon barna és bordó bemosódások jellemzik. A fajta július és október között virágzik.
A besugárzott vetőmagokat növényházban vetettük el, majd a növények szabadföldi kiültetése után egészen októberig rendszeresen végeztük a szelekciót, eltávolítottuk a nemesítési célnak nem megfelelő egyedeket. A szelekció nagy arányban a külső markertulajdonságok alapján nem egyező egyedek kiválogatására irányult, de hangsúlyt kapott a klímaváltozás hatásaira való reakció megfigyelése is – ennek során a kevésbé szárazságtűrő, lisztharmatra kevésbé ellenálló egyedeket is eltávolítottuk.
Kezdődik a Shady Girl felszaporítása
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) végezte a fajtavizsgálatot (az UPOV irányelvek alapján), mivel a Közösségi Fajtaoltalmi Hivatal (CPVO) részéről a faj esetében ezen szervezet a hivatalosan akkreditált, fajtavizsgálatra kijelölt intézmény. A Nébih az eredményeket továbbította a CPVO részére, amely 2024 áprilisában közösségi fajtaoltalomban részesítette a Shady Girl fajtát, és ezzel a fajtajelölt hivatalosan is fajtává vált, melynek nemesítői a kutatócsoport tagjai, a fajta tulajdonosa pedig a MATE.
Ezt követően a fajta még 2024-ben felszaporításra kerül, melynek célja, hogy nagy mennyiségű szaporítóanyagot kapjunk. Jövőre pedig elkezdődnek a fajtahasznosítási folyamatok a MATE-n több helyszínen, valamint az egri Eszterházy Károly Egyetemen Jana Táborská és Horotán Katalin (Biológiai Intézet) együttműködésével további fajtafelszaporítási programok várhatók.
A kutatás a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „A körforgásos gazdaság megvalósíthatósága a honvédelmi tevékenységek során” című, TKP2021-NVA-22 azonosítószámú Tématerületi Kiválósági Program támogatásával valósult meg, a Körforgásos Gazdaság Elemző Központ (KGEK) vezetésével.
Dr. Kisvarga Szilvia, dr. Orlóci László
MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet,
dísznövénytermesztési és zöldfelület-gazdálkodási kutatócsoport
Fotók: Kisvarga Szilvia, Orlóczi László, Istvánfi Zsanett, Horotán Katalin, Pixabay
Ez is érdekelheti: