Hová ültethető a gránátalma?
Napos, szélvédett helyre kerüljön, sok napsütésre van szüksége ahhoz, hogy ne csak dísznövényként mutasson jól, hanem be is érjenek a termések.
Laza, jó vízelvezetésű talajba ültessük, az agyagot és a pangó vizet nem szereti.
A gránátalma önporzó, de a keresztporzás növelheti a terméshozamot, ezért ajánlott több növényt is ültetni, ha van rá lehetőség.
Ha a szomszéd kertben szép gránátalma nő, február–márciusban, a metszéskor bátran kérjünk a levágott ágakból, mert dugványozással könnyen szaporítható.
Gránátalma metszése
Alakító metszés során a lombkoronát alakítjuk ki: a befelé növő ágakat el kell távolítani, hogy szellős koronát kapjunk, és áthatoljon a fény. Az ágak tetejét is visszavágjuk, „leszorítjuk”, hogy ne nőjön túl magasra. Ideális méret a 1,5 méteres magasság.
amikor átnézzük a lombkoronát és a nagyon vékony, gyenge vagy beteg ágakat eltávolítjuk.
Ha kevés gyümölcsöt hoz, a fiatalító metszés segíthet. Ilyenkor visszavágjuk a külső ágakat, hogy új, fiatal oldalhajtások alakuljanak ki, amin nagy valószínűséggel több lesz a virág, majd a termés.
Szüret és felhasználás
A gránátalma csodaszép gyümölcs, benne fényes, vörös színű, lédús magokkal. Kiemelkedően magas az antioxidáns-tartalma, de jelentős mennyiségben található benne C-vitamin, K-vitamin, folsav és kálium is.
Egy fa akár 20-25 kg gyümölcsöt is adhat. A gránátalmának a lédús gyümölcshússal borított magjait fogyasztjuk. Ha kellőképpen beérett, akkor a gyümölcs végét levágva könnyen széttörhetjük, eltávolítjuk a fehér hártyát, és a magok kinyerhetők.
Fogyaszthatjuk nyersen, turmixba keverve, zöldsalátára vagy fagylaltra szórva, de süteménybe sütve is finom. Ha sok termésünk van már, a kinyert magokat lefagyaszthatjuk, így hosszan eltartható. Ezzel a módszerrel a gránátalmamagok hónapokig megőrzik frissességüket és tápanyagtartalmukat, így bármikor felhasználhatjuk őket.