Így fagyasszuk
Szárítás: Miután kivettük a magokat a gránátalmából, szárítsuk meg alaposan.
Elrendezés: Terítsük szét a magokat sütőpapírral bélelt tálcán, egy rétegben.
Tárolás: Amint a magok megfagytak, helyezzük át őket zárható zacskóba vagy dobozba és tároljuk őket a fagyasztóban.
Felhasználás: Amikor szükség van rájuk, vegyük ki a magokat a fagyasztóból, és hagyjuk kiolvadni a hűtőszekrényben egy éjszaka. Fogyasztás előtt öntsük le róla a felesleges levet.
Magyar példa
Magyarországon Pécs és Siklós környékén található több gyönyörű példány is, ahol magas a napsütéses órák száma, a fagyveszély is kisebb, így szépen be is érnek a gyümölcsök. Erről beszélgettem Kovács László kertésszel, aki ugyan kajszitermesztéssel foglalkozik, de
Déli fekvésű mészkőhegyen van a telek, azért érzi ilyen jól magát, meséli „Kertészlaci”, ahogy a környéken ismerik.
Csodájára járnak a környéken, sok szomszédnak adott már dugványt. Első télen még takarni kell a tövét, de a második téltől már áttelel védelem nélkül is. Nem öntözik, nem permetezik, kártevője, kórokozója nincs, egyedül a poloska szereti a gyümölcsét, arra figyelni kell. A metszés viszont nagyon fontos, minden évben kimetszi a befelé növő ágakat, hogy kellő napfényt kapjon a korona.
Arra a kérdésemre, hogy az évi 25 kg terméssel mit kezdenek, csak mosolyogva mondja: leginkább nyersen megeszik, annyira szereti a család. Fagyasztóban hónapokig eláll, és mindig csak akkora adagot vesznek ki, amit megesznek magában vagy gyümölcssalátában, esetleg süteménybe sütik.
Fotók: Kovács László, Wikimedia Commons
Ez is érdekelheti:
Mediterrán dísznövények térhódítása – hamarosan átrendeződne kertünk?