0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Közösségi kertek 3.: tervezzük meg és vágjunk bele!

A kertalapítási folyamat egyik legérdekesebb része a tervezés. A közösségi kert tervezése összetett feladat: sok funkciója van, sok kerti eszközt kell telepíteni, figyelni kell a működtetésre és a biztonságra, ezenfelül esztétikusnak is kell lennie.

Készültek koncepciótervek. Az eddigi legjobb módszernek az bizonyult, amikor a Budapesti Corvinus Egyetem (korábban Kertészeti Egyetem, újabban MATE – a szerk.) tájépítész tanszékével közös kurzusheteket tartottunk, amelyek során a hallgatók koncepcióterveket készítettek egy adott helyszínre.

Ennek során találkoztak a leendő kertészekkel, az önkormányzat képviselőivel, éles, valódi feladatként élték meg a közösségi kert tervezését.

Így valósult meg egyebek közt a Békási kert, a szentendrei Szélrózsa kert, és így született az egyik legszebb kertterv, ami azután nem valósult meg, az Amfikert terve. A hallgatói koncepciótervekből azután össze lehet gyúrni egy végtervet és a kivitelezési tervet, ez utóbbihoz érdemes tájépítész szakembert felkérni.

Békási kert
A Békási kert papíron és a valóságban

Kertépítés lépésről lépésre

Böszi kert
Épül a Böszi kert

A legjobb, ha az önkormányzat saját kivitelező cége építi meg a kertet. Előnye, hogy be tudja tervezni az éves munkamenetbe, rendelkezik szakemberekkel, nem szükséges külön elszámolás, minden szempontból ez a legszerencsésebb megoldás. A közösségi kert építése két-három hónapot vesz igénybe, általában a fagyok elmúltával kezdődik, és szerencsés esetben még a termőszezon elején elkészül.

A kivitelezőktől az alapkert megépítését várjuk el, a tereprendezést, a kert elindítását már a kertészek végzik, színre lépnek a közösség tagjai.

Kertépítőnap

Amikor a kivitelezők levonulnak a helyszínről, adott napon előre megszervezve építőnapot tartunk. Ilyenkor végezzük el az utolsó simításokat, megbeszéljük a leendő kerti bútorok mennyiségét, helyét, felállítjuk a komposztálókat, beüzemeljük a vízrendszert.

Ültetőnap

Rögtön az építőnap utáni közösségi esemény az ültetőnap, amikor az első palánták a földbe kerülnek. Ekkorra már mindenkinek az ablakai tele vannak palántákkal, illetve a kialakult közösségek meg szokták szervezni, hogy közösen vásárolnak palántákat termelőktől. Számos vállalkozás található az interneten, amelyek széles palántaválasztékot kínálnak. Ez a módszer azért jó, mert házhoz szállítják a kiválasztott palántákat és valóban jó minőségű, sokszor különleges növényeket tudunk beszerezni.

Az ültetőnap minden szezon nagy eseménye, a kertészek már jó előre elkészítik a saját ágyásuk ültetési tervét.

Elindulhat a közös művelésű területek betelepítése is, a fűszerkert kialakítása, virágok, futónövények ültetése a kerítések mellé. Évelőket az első szezonban még nem érdemes ültetni, előbb jobb belakni, kiismerni a kertet, és a második szezontól jöhetnek a bogyósok, esetleg gyümölcsfák. A fák ültetésével vigyázzunk, mert hipp-hopp, nagyra tudnak nőni és beárnyékolják az ágyásokat. Minden komolyabb ültetést beszéljen át a közösség, legyen erről konszenzus.

Első Kis-Pesti kert
Fűszerkert az Első Kis-Pesti kertben

Bútorépítő napok

A kertben a közösségi teret is be kell rendezni, az külön közösségépítő elem, ha a kertészek maguk készítik el a kerti bútorokat, legtöbbször raklapokból. Az internet tele van jobbnál jobb ötletekkel, érdemes keresni érdekes terveket, jó megoldásokat és azokat megvalósítani.

Mindenképpen szükség lesz egy nagy asztalra, ami köré le tud ülni a társaság, kellenek padok, legyen sok leülőfelület, ahol meg lehet pihenni.

Amint az alapbútorok megvannak, már sokkal kényelmesebb, összkomfortosabb lesz a kert, vonzza majd a kertészeket, hogy egyre több időt töltsenek ott.

Böszi kert
A Böszi kert közösségi tere

A komposztálók is épülhetnek raklapokból, de sokszor az önkormányzat ad komposztkereteket, amilyeneket a lakosságnak szoktak osztani, így jut a közösségi kertbe is.

A közösségi tér mellé, árnyékba telepítsük a homokozót. A kisgyerekeknek nem annyira izgalmas a növények világa, viszont a homokozót nagyon szeretik, túrják a homokot, a szülők pedig nyugodtan dolgozhatnak. Vicces, ahogy a homokozójátékok elképesztő sebességgel sokasodnak a kertekben. Egyszer találtam az egyik kertben egy műanyag dinoszauruszt, ott leselkedett a fűben, egy idő után részei lesznek a gyerekjátékok a kertnek, télen berakják őket a szerszámtárolóba és tavasszal újra előkerülnek, a gyerekek legnagyobb örömére.

Építsünk tűzrakó helyet is. A növényeken és a természeten túl az egyik legfontosabb közösségépítő elem a kertben a tűz.

Ez egészen addig nem tudatosult, amíg nem alapítottam egy olyan kertet, ahol tűzvédelmi okokból nem valósulhatott meg. A közös főzés, szalonnasütés az egyik legjobb program, sokan eljönnek, spontán beszélgetések alakulnak ki, igazából ezeken az alkalmakon ismerjük meg egymást. Van kert, ahol a kerti főzést is továbbfejlesztették, építettek egy pizzasütő kemencét. Bár a közösségi kertekben nem szokás alkoholt fogyasztani, a kerti partik alkalmával azért van fröccs és módjával sör.

A szerszámtároló általában év közben készül el, lehet viccesre is venni, mint a Zápor kertben, ahol kifestettük a nem túl szépre sikerült kamrát, így sokkal elfogadhatóbb lett.

A következő részben a közösségépítésről fogok írni, mi az az egyéves folyamat, amelynek végén a kertészek közösséggé válnak, és a maguk kezébe veszik a kert művelését.

Ez is érdekelheti:

Közösségi kert: Hogyan kezdjünk hozzá?

Új erdők születnek

Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: