0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Piacvezető gépek és a legprecízebb kertészeti mérések Derecskén

Nagyszabású, átfogó és a legkorszerűbb. Ezekkel a kifejezésekkel jellemezhető a KITE Zrt. június 27-ei derecskei kertészeti bemutatója, ahol a résztvevők betekinthettek a KITE Zrt. által kifejlesztett és gyakorlatban alkalmazott technológiákba.

Visszatérve a vontatott permetezőhöz, azt érdemes tudni, hogy a spanyol cég hazájában ezen a területen piacvezető, ők kizárólag ültetvénypermetezőket gyártanak. Annak idején szivattyúgyártóként indultak, ma már minden permetzőjüket dugattyús szivattyúval szerelik, aminek jellemzője a tartósság, a nagy teljesítmény és az, hogy a karbantartása roppant egyszerű. A spanyol cég termékei iránti megbízhatóságot az is növeli, hogy az összes alkatrész 80-85 százalékát ők maguknak gyártják. Ennek a vontatott permetezőnek az ára felszereltségtől függően 5-7 millió forint, számítások szerint egy 100 hektáros ültetvényhez 2-3 gép elegendő.

A bemutatón megtekinthettük az új-zélandi gyártmányú Tow and Blow szélgépét, amit a kisugárzási fagyok elleni védekezéskor használhatnak a kertészek.
Tow & Blow, új-zélandi vontatott szélgép
Tow & Blow, új-zélandi vontatott szélgép

Ebből a kínálatból két modell létezik, Derecskére a kisebbet, a 250H jelűt hozták el, amelynek a teljesítménye 3-4 hektár, mínusz 5 – mínusz 6 Celsius-fokig. A másik típus a 650i, amelynek teljesítménye eléri a 7 hektárt. A gép 7,8 méter magasan elhelyezkedő ventilátora 400 ezer köbméter levegőt mozgat meg, a ventilátor átmérője 2 méteres. Az inverziós, tehát kisugárzó fagyok esetén alkalmazható eredményesen. Nagy előnye, hogy könnyen vontatható terepjáróval és traktorral egyaránt, és nem kell hozzá építési engedély. A védekezést automatikusan elindítja az előre beállított hőmérséklet alapján.

A dinnyetermesztési kísérletekről Kollos Miklós termékmenedzser adott összefoglaló értékelést. A beállított 1200 négy­zetméteres parcellán a nagy termést, a jó minőséget és a koraiságot díjazzák. Ez egyaránt érvényes a saját gyökérzetű és az oltott dinnyére. A nemes termőrész a Grandis, ami egy igazán korai dinnyefajta. Hektáronkénti termésmennyisége elérheti a 100 tonnát, a termése hagyományos, a belföldi piac által kedvelt. A saját gyökérzeten 7-10, az oltotton 8-12 kilogrammos dinnyéket hoz. Az alany egy interspecifikus fajta, Vitalley, ez még a gyengébb termőterületekre is ajánlott.

Használatával koraibb ültetés érhető el, Derecskén idén áprilisban ültették ki a dinnyepalántákat fóliatakarással.

A bakhátakat 22 mikronos fotoszelektív zöldfóliával borították be, ez a fekete és a víztiszta színű fólia előnyös tulajdonságait ötvözi. Olyan adalékanyagot tartalmaz, ami megszűri, de nem engedi át a fotoszintetizáláshoz szükséges fényt, emiatt a gyomnövények nem növekedhetnek. Ugyanakkor átereszti az infravörös sugarakat, aminek következtében a gyökérzóna jobban melegszik. Felső takarásként fátyolfóliát használtak, mert ennek megfelelő a szellőzése, amellett jó mikroklímát teremt és védelmet nyújt a fagyok ellen. Sorközbe, gyomelnyomásra mikroperforált fóliát használtak, mert az átengedi a csapadékvizet.

Az előadó külön is szólt a csepegtető szalagos mikroöntözésről. Ennek nagy előnye, hogy a telepítése nagyon egyszerű és nem igényel szaktudást. Általa a vízkijuttatás nagyon pontos, alacsony nyomáson, 0,6-1 bar között üzemel. Víz- és energiatakarékossága miatt a csepegtető szalag rendkívül előnyös megoldást jelent. Általában két típusa ismert: az egyik az anyagba épített labirintrendszerű, a másik a beépített nano csepegtető elem. A szalag önmagában olcsó, a költség összefüggésben van a sor hosszúságával, hektáronként néhány százezer forinttól kalkuláljon, aki ilyen rendszert telepít a dinnyéjébe.

A kertészeti biostimulátorról Csilek Attila termékmenedzser adott tájékoztatót.

A Batallon a spanyol Kimitec cég által gyártott termék, mely egyaránt pozitív hatással van a termés minőségi és mennyiségi paramétereire.

A minőségi javulás elsődlegesen a termés méretnövelésében nyilvánul meg, mely jelentős olyan kultúráknál, mint a paprika, paradicsom vagy a dinnye. Javítja a termésérés koraiságát, ezáltal előbbre hozható a betakarítás ideje. Mindez azzal magyarázható, hogy rendkívül nagy a fulvosav-tartalma, egészen pontosan 37,6 százalékos. A fulvosavak kis molekulasúlyú, mobilis, gyorsan mozgó hatóanyagok. Elsődleges hatásuk, hogy csepegtető öntözéssel a gyökér közelébe juttatva intenzív gyökérnövekedést és a másodlagos gyökérszőrök képzését segíti, mely a termékben található hormonprekurzoroknak is köszönhető. Viszont nem hormontartalmú készítmény, bakteriális fermentációval szabadítják fel a természetes növényi hatóanyagokat.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: