0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 26.

Piacvezető gépek és a legprecízebb kertészeti mérések Derecskén

Nagyszabású, átfogó és a legkorszerűbb. Ezekkel a kifejezésekkel jellemezhető a KITE Zrt. június 27-ei derecskei kertészeti bemutatója, ahol a résztvevők betekinthettek a KITE Zrt. által kifejlesztett és gyakorlatban alkalmazott technológiákba.

Fontos megjegyezni, hogy kevésbé az ideológiára, ám annál inkább a gyakorlati megvalósítás mikéntjére helyezték a hangsúlyt a kertészeti esemény rendezői.

Elsőként Sira Márk, a KITE Zrt. kertészeti üzletág-igazgatója üdvözölte a szépszámú szakmai hallgatóságot. A KITE derecskei telepe a kertészek körében afféle búcsújáró helynek számít, a korábbi években is tartottak itt kiemelkedő jelentőségű programokat. Emlékeztetett 2019-re, amikor az agrárminiszter is részt vett és felszólalt a tanácskozáson, de megmutatta azt is, amikor a 100. életévében járó Bálint Gyuri bácsi ellátogatott hozzájuk.

A mostani rendezvény legfőbb céljaként azt fogalmazta meg az üzletág-igazgató, hogy a résztvevők betekinthessenek a KITE Zrt. által kifejlesztett és gyakorlatban alkalmazott technológiákba, amelyek közös jellemzője, hogy bizonyítottan hatásosak és eredményesek.

Az ott bemutatott termesztéstechnológiák és inputtermékek sokszor több évnyi kísérletezés és fejlesztési munka eredményeként jöttek létre, eltérő időjárási körülmények között, különböző növényi kultúrákban.

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs igazgatója azt emelte ki, hogy ennek a telephelynek a korszerűsítését még 2010-ben kezdték el, aminek eredményeként mára ott a legmodernebb kertészeti technológiákat alkalmazzák. A többi között telepítettek modern fagyvédelmi rendszereket, a legkorszerűbb színvonalra emelték a tápoldatozási technológiájukat és bevezették a talaj nélküli (soilless) ter­mesztést. A KITE-ben honos korszellemhez igazodva a technológiai fejlesztések során a kertészetben is alkalmazzák a precíziós gazdálkodás minden elemét, mert kiemelt figyelmet szentelnek a pontos méréseknek, és az azon alapuló döntéshozatalnak. A közeli és a távlati jövő céljai között szerepel a vegyszerminimalizálás, de megoldást keresnek a munkaerőhiány okozta nehézségekre, valamint a generációváltás kihívásaira is.

A tényleges bemutató több tematikus szakmai körbe sorolható. Ezek mindegyikének hátterében ott húzódik az a tény, hogy a derecskei telepen évente 30 millió palántát állítanak elő és értékesítenek. Ezek között szerepel a paprika, a paradicsom, a káposzta, a különböző fűszernövények. A dinnye esetében foglalkoznak a saját gyökerű vagy az oltott változatok előállításával, emellett egyre nagyobb figyelmet szentelnek a biopalánta-nevelésnek és a bionövényvédő szerek alkalmazásának. Közbevetett megjegyzés, hogy

a KITE Zrt. kertészeti üzletágának éves teljesítménye meghaladja a 8 milliárd forintot.

A támrendszerekről Juhász-Nagy Rita termékmenedzser tartott rövid, de velős előadást. A derecskei telepen működik egy körülbelül 1 hektáros jégháló rendszer, amit 2014-ben hoztak létre.

Kite derecskei bemutató
Alma fajtakísérlet, jégháló alatt

Ebben az olasz Valente cég a partnerük, ők azok, akik 60 éve ott vannak a piacon és a teljes komplex rendszerekhez mindenben tudnak segítséget nyújtani. Ők gyártják a betonoszlopokat, amelyek úgynevezett nyomófeszültség alkalmazásával készülnek. Az oszlopok belsejébe acél huzalpárok kerülnek, amiket még betonozás előtt megfeszítenek. Ez a technológia nagy ellenállóképességet és repedésmentességet biztosít. A huzalok és sodronyok cinkbevonatosak, nem rozsdásodnak, szakítószilárdságuk rendkívüli, megnyúlásuk elenyésző. Emiatt nem kell túl gyakran újrafeszíteni, ami a gyakorlatban jelent pozitívumot, ezáltal elkerülhető a rendszer nem tervezett karbantartása. Külön saját gondolatként mutatták be az almaültetvényben az üvegszálas pálcát, aminek az a jelentősége, hogy az ég felé növő ágat megtartja, az nem törik le.

A jégverés elleni védőháló kapacitása négyzetméterenként 6 kilogramm, azaz hektáronként 60 tonna.

A hálót télen kinyitják, hogy a hó le tudjon hullni a talajra, ne okozzon kárt a rendszerben, nyáron pedig összezárják, amivel a jégverés ellen tudnak védekezni. Itt alkalmazzák az úgynevezett VA. PA. kampót, amivel a huzalokat és a sodronyokat feszítik le a talajba csavart úgynevezett ankerhez. Ennek a kampónak az alkalmazása során elegendő egy nyomatékkulcs, amivel meg lehet húzni az egész rendszert, így a karbantartás roppant egyszerű. Kivitelezéssel együtt az ilyen rendszer építési költsége 9,5-11 millió forint között váltakozik, s erre ad a KITE 10 éves garanciát. Az elérhető hozamokkal számolva egy ilyen beruházás 5-6 év alatt megtérül, a beletelepített almafák 15-20 évig teremnek, aztán a rendszer marad, de az ültetvényt újra kell telepíteni.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: