0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Milyen lehetőségek rejlenek a hazai csemegekukorica-termesztésben?

A diverzifikáltabb vetésszerkezet kialakításának fontos eleme a csemegekukorica-termesztés fejlesztése. Magyarország pedig, mint a világ második legnagyobb csemegekukorica-exportőre, különösen érdekelt e kultúra hatékony és fenntartható termelésében.

táblázat

Ilyen gazdag tápanyagellátottságú talajon, mint a csernozjom talaj, bizonyos időszakos tápanyaghiányok kiküszöbölésére eredményesen lehetett makro- és mikroelem tartalmú levéltrágyákat alkalmazni.

A nagyon aszályos 2022-ben a száraz és az öntözött viszonyok között termesztett csemegekukorica-hibrideknél a levéltrágyák csak minimális, nem szignifikáns termésváltozást idéztek elő a kontroll kezeléshez képest.

A hibridek átlagában „száraz” feltételek (életmentő célból ekkor 2 x 30 = 60 mm öntözést kellett alkalmaznunk, hogy az állományok nem semmisüljenek meg) kontroll kezelésben 13,7 t/ha, levéltrágyázott kezelések átlagában 14,3 t/ha termést kaptunk (3. táblázat). Öntözött körülmények között (2022-ben 4 x 30 mm = 120 mm) a kontroll kezelésben a hibridek átlaga 17,4 t/ha, a levéltrágya kezelésekben pedig 17,1 t/ha lett.

kukoricacsövek
Illusztráció

Növényvédelem

táblázat

Növényvédelmi szempontból az egyik kulcskérdés a csemegekukorica-állományok gyommentesen tartása. Közismert, hogy a csemegekukorica sokkal érzékenyebb a különböző herbicidekre, mint a szemeskukorica. Posztemergens gyomirtó szereket hasonlítottunk össze eltérő genotípusú csemegekukorica-hibrideknél (4. táblázat). A kontroll (kultivátorozott) kezeléshez képest a herbicidek átlagosan mintegy 1 t/ha-ral nagyobb termést adtak mind száraz, mind öntözött feltételek mellett.

A kontroll kezelésben, száraz feltételek mellett, a hibridek átlagában 14,2 t/ha termést kaptunk, míg a herbicidkezelések átlagában a termés 15,4 t/ha lett.

Öntözött körülmények között a kontroll termése 17,5 t/ha, a herbicidkezeléseké pedig 18,2 t/ha volt. A vizsgálataink arra is rámutattak, hogy a herbicidek termést befolyásoló hatása hibridspecifikusan érvényesült (pl. nagyon kedvező terméstöbblet a Tyson Laudis kezelésénél {2,7 t/ha terméstöbblet}).

kukorica
Illusztráció

Win-Win

A hazai növénytermesztés, ezen belül a szántóföldi zöldségnövények termesztése óriási változásokon megy át napjainkban. Az eddigi technológiák és az ahhoz kapcsolódó szakmai gondolkodás jelentős átalakításra szorul. Olyan technológiákra van szükség, amelyek segítségével mind a termés mennyisége, mind a termés minősége továbbfejleszthető (win-win technológia).

Az erős világpiaci verseny miatt keresni kell azokat a piaci szegmenseket a csemegekukorica-vertikumban, ahol komparatív, speciális előnyökkel rendelkezik a hazai termelő és feldolgozó.

A 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00064 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása pályázati program finanszírozásában valósult meg.


Ez is érdekelheti:

Milyen szezonra számíthatnak a magyar csemegekukorica-termelők?

Csitkenye: az erdő aranya

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: