0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Jóval több vadonélő állat hordozza a COVID-19 vírust, mint eddig gondolták

A SARS-CoV-2 vírus által okozott járvány az emberek közt lecsengett, azonban még mindig széles körben elterjedt a vadonélő állatfajok között – erre jutott egy kutatás.

A Virginia Tech tanulmánya szerint a leggyakrabban azokból a vadonélő fajokból mutatták ki a vírust, melyek népszerű túraútvonalak vagy nagy forgalmú utak mentén élnek. Ebből arra lehet következtetni, hogy az emberek terjesztették el a betegséget.

Az eredmények rávilágítanak arra, hogy szükség van a vadon élő állatokban felbukkanó új SARS-CoV-2 mutációk azonosítására. Emellett egy széles körű megfigyelőrendszer kiépítése is fontos lenne.

A vadonban szabadon cirkuláló vírusban ugyanis könnyen létrejöhetnek veszélyesebb és könnyebben terjedő mutációk,

melyekre új vakcinát kifejleszteni igen nagy kihívás lenne – írja a Phys.org.

vadonélő kivadult vadállat nyérc
Bár az emberi világjárvány lecsengett, de nem írhatjuk még le a COVID-19 vírusát: többek közt elvadult nyércek populációiban most is jelen van a betegség

Hangsúlyozzák azonban, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a vadonélő állatokban lévő betegség embert fertőzött volna vissza. Emiatt nincs szükség további óvintézkedésekre, például vadászat vagy túrázás közben.

Egyre több vadonélő állatból kerül elő a vírus

A kutatók 23 gyakori Virginia államban élő fajban mutattak ki mind aktív fertőzéseket, mind korábbi fertőzésre utaló antitesteket. Különösen az amerikaiegér, az északi oposszum, a mosómedve, az erdei mormota, a floridai üreginyúl, és egy amerikai denevérfaj (Lasiurus borealis) populációiból mutattak ki jelentős mennyiségű fertőzést. Egy oposszumból származó vírusminta pedig olyan mutációkat tartalmazott, mely a tudomány számára új volt. Ráadásul potenciálisan hatással lehet arra, hogy milyen immunválaszt vált ki az embernél a kórokozó.

vírus betegség fehérfarkú szarvas
Eddig főként a fehérfarkú szarvasok közt cirkuláló variánsok miatt aggódtak a tudósok

A SARS CoV-2 fertőzést korábban vadon élő állatokban, elsősorban fehérfarkú szarvasokban és elvadult nyércekben azonosították. A Virginia Tech tanulmánya jelentősen bővíti a vizsgált fajok számát. Emellett segít megérteni, hogyan juthat át a kórokozó a vadonélő állatokra, valamint hogyan tud tovább terjedni azok között.

Az adatok arra utalnak, hogy jóval szélesebb azoknak a fajoknak a köre, melyek találkoztak a vírussal, mint korábban gondolták. Emellett az emberek által gyakrabban használt területek a fajok közötti átvitelhez szolgáltat helyszínt.

Vélhetően az ember terjesztette el a vadonban

A kutatócsoport 798 orr- és szájüregi kenetet gyűjtött Virginia államban csapdába ejtett és szabadon engedett, vagy vadon élő fajok rehabilitációs központjaiban kezelt állatoktól. A csapat 126 vérmintát is vett hat fajból. A helyszíneket úgy választották ki, hogy azokon különböző volt az emberi jelenlét szintje. Így a kutatás lefedett a városi területektől az távoli vadonig sokféle élőhelyet.

A vizsgálat során kiemelkedett egy eset, melynek során egy helyszínen két különböző egérből azonosították ugyanazt a vírusvariánst. Ebből arra lehet következtetni, hogy vagy egyazon embertől kapták el a betegséget, vagy egyik egér fertőzte meg a másikat.

túrázás vírus betegség terjedés
A népszerű túraútvonalak mentén gyakoribb volt a vírus előfordulása
Fotó: MaBraS, Pixabay
A kutatók nem biztosak benne, pontosan hogyan terjed a betegség emberről állatra. Az egyik lehetőség a szennyvíz, de a Virginia Tech tudósai úgy vélik, hogy a hulladéktárolók és az eldobott ételek is lehetséges források.

A tudósok rámutattak, hogy a mutációkat nem szabad félvállról venni. Monitorozni szükséges azok terjedését, és esetleges újabbak felbukkanását. Emellett további kutatások is szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön: pontosan hogyan terjed a vírus emberről vadonélő állatokra, illetve egyes fajokon belül, valamint azok közt.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: