A fiatalok már nem akarnak pitét sütni otthon, inkább megveszik készen, amihez viszont a gyártók fagyasztott meggyet használnak, magyarázza Schmidt Szilárd. Versenyképes áron kell jobb minőségű terméket kínálni a piaci sikerhez.
A mi fajtáinknak sok előnyük van a versenytársakkal szemben, teszi hozzá, de a jobb minőségért csak kisebb felárat hajlandók fizetni a vevők.
A lengyel meggynek kesernyés utóíze van, a szerb jóízű ugyan, de elég apró. A magyar meggyek közül az Újfehértói fürtös, a Kántorjánosi és a Petri a legalkalmasabb fagyasztásra, mert elég savasak és jó az állaguk, illetve a méretük. Lényeges követelmény, hogy kevés levet eresszen a gyümölcs, miután fölenged. Az Érdi bőtermő édesebb, nagyobb, puhább húsú, inkább frisspiacra és konzervgyárakba kerül. Feldolgozás előtt több frakcióra kell osztályozni a meggyet, hogy a magozógépet ahhoz lehessen beállítani.
2017-ben újabb nagy fejlesztést valósítottak meg több mint egymilliárd forint értékben. Bővítették a meggyfeldolgozó sort, a korábbi 1,5 tonnás teljesítményt óránként 3,5 tonnára növelték, amivel az éves 700-800 tonnás termelés 1700-1800 tonnára ugrott. Teljesen új területként almafeldolgozásba kezdtek. Automata hámozás és kockázás után fagyasztják az almát, évente 300 tonna alma készül ebben a formában.
A fejlesztésekkel a versenyképesség növelése a legfontosabb cél; minél több gyümölcsöt kell hatékonyan feldolgozni és tovább javítani a minőséget, hangsúlyozza Schmidt Szilárd. Az új magozó és fagyasztóalagút mellett a raktárt is bővíteni kellett, hiszen egész évben kell tárolni az árut, illetve gyakran a megrendelők igénye szerint állítják össze a gyümölcskeverékeket.
Ugyancsak nagy tétel volt a saját napelempark felépítése, amivel a két évvel ezelőtti áramár-emelkedésre reagált a cég. A hűtőipar nagyon energiaigényes, főként a hosszú raktározás miatt. Csak az első évben tudták érvényesíteni az öt-hétszeresére nőtt energiaárat, amikor emiatt 10-15%-kal drágábban adták a termékeiket. Mára az összes áramfelhasználásuk felét saját maguk fedezik a napelemekkel.
Készülnek az idei élelmiszeripari pályázatra, ismét egymilliárd forintot meghaladó terveik vannak. Szerepel benne félautomata raktár, teljesen automatizált csomagolás a zacskózástól kezdve egészen a raklapok megrakásáig, és a meggyvonal további 50%-os bővítése.
Évente 300-400 tonnára növelnék a termelést, mert van rá igény a piacon. Fagyasztásra a Szomolyai fekete alkalmas, mert sötét, szilárd húsú és nagy cukortartalmú (22-24 Brix). A fagyasztott cseresznye áruházláncokba kerül, illetve a sütőipar használja.
Szeretnek a piac előtt járni minőségben, fogalmaz Schmidt Szilárd, és ez a stratégia bevált az utóbbi tíz évben. Olyan vásárlókat találtak, akik keresik a prémium terméket és hajlandók magasabb árat fizetni érte. Ezek a vevők ráadásul kevésbé hajlamosak mindig a legolcsóbbat választani, megbízható partnerek.