0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Diómetszés és új betegségek: sikerül megbirkózni velük?

A diótermesztésben is egyre inkább teret nyer az intenzív művelés, és ahogy terjednek az új, oldalrügyön termő diófajták, úgy nő a termésátlag. Ám az új fajtákkal eddig ismeretlen problémák is megjelennek.

A dió ezen problémáinak megvitatására hívta termesztőtársait Engelhardt Lajos és Ádám saját ültetvényeikbe és feldolgozójukba Lovasberénybe.

Engelhardt birtok
Engelhardt Ádám és a cégalapító Engelhardt Lajos

Az Engelhardt Dióbirtok 50 hektáros, alapjait Engelhardt Lajos édesapja rakta le, és 1999-től fejlesztik intenzíven. Mint mondják, több elrontott dióültetvényt is tudnak mutatni, éppen a legutóbb tapasztalt problémák megoldását keresik. Minden fajta, minden termőhely és minden évjárat más, úgyhogy kihívás van bőven a diótermesztésben.

Túl erős növekedés dió

dió
Először a 12 éves Milotai kései ültetvényben folyó kísérleteket mutatták be

Az első kérdés az egyik új fajtával, a Milotai késeivel kapcsolatos: milyen térállásban kell nevelni és hogyan kell metszeni. A most 12 éves, 10 x 5 méter sor- és tőtávolságra telepített ültetvény túl sűrűnek bizonyult. Ez a fajta nagyon erős növekedésű, a gépi síkfalmetszésre másfél méteres hajtásnövekedéssel válaszolt.

Kísérletképpen néhány soron minden második fát kiszedtek, másutt erősen ritkították, ahol összeértek a koronák.

Az ültetvényben sok a barna csúcsi elhalás, és úgy látszik, hogy ahol eltávolítottak minden második fát, kevesebb a betegség. A 2022-es aszályos év, és annak 2023-ra átgyűrűző hatásai miatt a kísérletek eredményét először idén fogják majd megkapni.

barna csúcsi elhalás
Az idén sok a barna csúcsi elhalás a mélyfekvésű ültetvényben

Spanyol szaktanácsadók szerint a téli síkfalmetszést júliusban meg kell ismételni az erős növekedésű fajtáknál, 30-40 centiméteres hajtásokat hagyva – ugyanakkor a vegetációs időszakban való síkfalmetszés újabb növényvédelmi kihívásokat okozhat.

A Milotai kései amúgy jó fajta, megfelelő a hozama, formás héjas diót ad és jóízű. A Milotai bőtermő nem ilyen erős növekedésű, viszont inkább dióbélként lehet értékesíteni.
Milotai
Igen erős hajtásnövekedéssel válaszol a Milotai kései
a síkfalmetszésre

A növényvédelem mellett biostimulátorokkal is próbálkoznak, ugyanis az elmúlt 5 évben kétszer is szignifikáns hullást tapasztaltak borsónyi termésméretnél. Ennek a megakadályozására kipróbálták a Fertileader Elite biostimulátort, mert cseresznyében bevált, de dióban nem tapasztaltak hasonlóan jó hatást, idén a kontroll részen sem volt hullás. A 2022-es aszály megártott az idősebb fáknak is, annak ellenére, hogy a talajvíz elég magasan van az adott ültetvényben.

Friss telepítésnél nem mindegy, hogyan kezeljük a sorokat, derült ki saját kárukon.

Az történt ugyanis, hogy kísérletként egy lucernaalapú keverékkel vetették be a sorközöket a talajminőség és a vízháztartás javítása érdekében, de az annyira elszívta a kis fák elől a vizet és a tápanyagot, hogy kétévesen a gyengébbek kipusztultak.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: