0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Innovatív szőlők a köztermesztésbe

Az innovatív szőlőfajták fontosak ellenállóság és fenntartható termesztés szempontjából is, mivel csökkentik a növényvédő szerek használatát, organikus borok készülhetnek belőlük. Magyarországon három ilyen fajta kapott állami elismerést.

Összeállította: Gaál Krisztián

A szőlőfajták esetében is fontos, hogy ellenálljanak a betegségeknek, és így minél kevesebb növényvédő szer felhasználásával lehessen őket termeszteni. Ezzel csökkenthetjük az ökológiai lábnyomot, és kielégíthetjük az organikus és természetes borok iránti fogyasztói igényeket. Hazánkban az utóbbi években három ilyen fajta kapott állami elismerést.

A génforrások összegyűjtését követően ifj. Kozma Pál Kecskeméten és Egerben kezdte a rezisztencianemesítést, amihez a legszélesebb körből használt fel lisztharmat- és peronosz­pó­ra-ellenállóságot eredményező reziszten­ciagéneket. A keresztezéses nemesítéssel létrehozott utódnemzedékekből kiemelt szőlőfajták átfogó szőlészeti és borászati fajtaérték-kutatása a 2000-es évek elején Pécsett kezdődött, majd a termelőknél kihelyezett kísérletek következtek.

A fajták köztermesztésbe vonásához az új innovatív fajtákat tartamkísérletben vizsgáljuk, folyamatos adatgyűjtéssel, fajtaspecifikus technológia kidolgozásával.

A kísérletek a 2016-ban állami elismerést kapott Jázmin fehérborszőlő-fajta, az EU területén fajtaoltalommal rendelkező Pinot regina (2020-tól államilag elismert) kék borszőlőfajta és a szintén vörösbort adó, 2018-tól szaporításra egyedileg engedélyezett Merlin (26/1 jelöléssel) fajta szőlészeti technológiájának fejlesztésére irányultak/irányulnak. A vizsgálatok célja a környezeti, társadalmi és gazdasági változásokhoz való alkalmazkodás lehetőségeinek feltárása, kiemelten az új innovatív szőlőfajták és technológiák szerepének igazolása a fenntartható és versenyképes termelésben.

Államilag elismert fajták

A Jázmin illatos, fehérbort adó szőlőfajta. Közepesen ellenálló a peronoszpórával (Plasmopara viticola) és a lisztharmattal (Erysiphe necator) szemben, nem érzékeny a szürkerothadásra (Botrytis cinerea). Jó fagytűrő, de nem kedveli a szárazságot. Az első tíz termőév átlagában 13 t/ha termést adott 17,6 MM° cukor- és 5,9 g/l titrálható savtartalommal, 2,2 × 1,0 méter térállásban, középmagas kordon művelés esetén.

Általában augusztus közepén érik, mustja alacsony savtartalmú, muskotályos illatú.
Jázmin
Jázmin (Pécs, 2022. augusztus közepe)

A vörösbort adó Pinot regina szőlőfajta ellenáll a peronoszpórának és a lisztharmatnak, nem érzékeny a botrítiszre. Nem viseli meg az aszály, kedvezőbb talajadottságok mellett bőtermő. Hozama 10 t/ha, közepes savtartalom (7,0 g/l) és 20 MM° mustfok mellett.

Általában szeptember közepén szüretelik, a bor karaktere emlékeztet a Pinot noirra.
Pinot regina
Pinot regina (Pécs, 2023. augusztus közepe)

A szintén vörösbort adó Merlin szőlőfajta magas fokon ellenáll a peronoszpóra és a lisztharmatgomba fertőzésének. Hozama 8-10 t/ha hosszúcsapos, szálvesszős terhelés esetén, mustfoka 20 MM°, 6-7 g/l titrálható savtartalom mellett. Szeptember második felében szedhető, bora fűszeres ízű.

Merlin
Merlin (Pécs, 2022. augusztus közepe)
Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: