Több mint egy éve erősödik az MBH bank által negyedévente megjelentetett MBH AgrárTrend Index, és most már tartósan az orosz-ukrán háború okozta gazdasági sokk előtti szintje fölött van – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója az index második negyedévi értékét bemutató tájékoztatón. Az agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutató egyensúlyi értéke 35 pont lenne, amit akkor lehetne elérni, ha a belföldi élelmiszer-kiskereskedelem is helyreállna.
A szántóföldi növénytermesztésben a búzatermés mennyiségével nem volt probléma, a minőségével viszont igen, a 20 százaléknyi étkezési búzánál többre lenne szükség. Az árak miatt is érdemes lenne a jobb minőségre törekedni. Az ágazatban a kukoricatermés egyelőre bizonytalan, az aszályt megszenvedte a növényt, de talán a 6 tonnás termésátlag elérhető országosan – jegyezte meg az ügyvezető igazgató, aki szerint a termés fedezni fogja a hazai szükségletet. Az is látszik már, hogy Nyugat–Magyarországon jobb a helyzet, de ez már négy-öt éve megfigyelhető.
A brojlercsirke-termelés stabil, hosszabb ideje a magyar mezőgazdaság egyik sikerágazata, a tojásnál tapasztalt kis visszaesés pedig szintén nem drámai, mert viszonylag magas szintről csökkentek az árak.
A tejtermelésben a két-három éves jó időszak után tavaly csökkent a termelők jövedelme, de azóta stabilizálódott a helyzet. Az európai tejfogyasztást ugyanakkor a csökkenés jellemzi, a sajtfogyasztás pedig nő. Az aszály a tejtermelést is negatívan érinti, mivel kevesebb lesz a tömegtakarmány.
Ennek az az oka, hogy nem voltak nagy tavaszi fagyok, jók az árak, és mivel más európai nagy gyümölcstermelő országokban viszont pusztított a fagy, van piaca a hazai gyümölcsnek.
A magyar élelmiszeripar abban bízik, hogy helyreáll a belföldi kereslet, az azonban valószínűleg csak várhatóan 2025-ben következhet be, akkor érhetjük el a 2021-es szintet -mondta Héjja Csaba, az MBH stratégiai elemzője. Ha a jelenlegi ártrendek folytatódnak itthon, és az unióban is, akkor az 2024 végére a hazai élelmiszerárak az uniós átlag 90 százalékára eshetnek.
Ez is érdekelheti:
Együtt az MBH és a szakmai szervezetek
Agrártámogatások: akár több évre is előfinanszírozást nyújt az MBH Bank