juhágazat Dr. Jávor András véleménycikke
Ennek ellenére az anyajuh-egyedszám csökken, a termelési mutatók rendkívül alacsonyak. A romló tendencia, hullámzásokkal, régóta fennáll, de a csatlakozásig még csak-csak kitartottak a juhászok, sőt még növelték a létszámot és így a termelést is. Ugyanakkor az eufórikus uniós csatlakozás után nagymértékben csökkentek a fejlődés jelei és az eredmények. Pedig a csatlakozás előtt túlszállítás – kvótatúllépés – miatt még szállítási büntetést is kaptunk. Nem is a juhászok száma az aggasztó, hiszen az évtizedek óta alig változik, hanem az állománycsökkenés és a koncentráció, valamint a nagyon gyenge termelési mutatók bizonyítják az ágazat mélyrepülését.
Mintegy négy éve Miniszter úr felkérésére a szakmai szervezetek elkészítették az ágazat fejlesztési stratégiáját. Javaslatok születtek az ágazat megújulására, melynek része volt a szervezetek átalakítása is.
Hiányzik az összefogás
Ez év júniusában a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége is elnökséget választott, és ez az új elnökség teheti meg, hogy új módszerekkel új alapokra, új súlypontokra helyezi az ágazat tenyésztési feladatait és segíti fejlődését. Ezért is olvastam érdeklődéssel Holló Mátyás újonnan választott Elnök úr bemutatkozó nyilatkozatát, hogy miként képzeli a jövőt.
Szerintem ezekhez a következő feltételeket kell megteremteni.
A Juh Szövetségnek, mint a szakmaközi szervezet alapító tagjának szerepet kell vállalnia az ágazat harmonizációjában a feladatok, kötelességek és az értékelés munkájában. Közösen kell megtervezni a jövőt, amelyben meg kell állítani az ágazat zsugorodását és egyidejűleg innovatív irányú fejlesztéseket szükséges végrehajtani. Fel és el kell osztani a feladatokat, meg kell szervezni a munkát és nevesíteni kell a felelősöket is. Nagymértékben kell változtatni a munkastíluson. A szövetség több mint harminc évvel ezelőtti megalakulását követő néhány év után átalakult annak módszere és folyamatosan csökkent az elnökség jelentősége, mert az ügyvezető folyamatosan átvette az irányítás szerepét. Ebben a tevékenységben az igazgatónak volt elnöksége, amely megoldás nem harmonizál a civil szervezetek szabályrendszerével sem, hiszen az elnökségnek kell igazgatója legyen, aki végrehajtja az elnökség utasításait. Az új elnökségnek élnie kell a jogával, és át kell vennie a Juhszövetség irányítását az irodától. A feladata úgy fogalmazható meg, hogy segíteni, kiszolgálni az ágazat munkáját.
A mostani eredményekhez persze hozzájárult és ma is hozzájárul az a hibás támogatási rendszer, amely negatívan hat a kreativitásra, az intenzitásra, a megújulásra.
El kell feledni a drága fülszámozást, a nem EU-kompatibilis jelölési rendszert, a hibás munkát a nyilvántartásban, a felesleges vegzálásokat, előírásokat, a leltározást, helyettük a genetikai alapok növelésével, a tenyésztés megújulásával kell foglalkozni. Sajnos néhány üdítő kivételtől eltekintve elkerülte az ágazatot a fejlődés, aminek következményei vannak és lesznek a jövőben is. Ha nem változik a stílus és a tartalom, akkor az út továbbra is lefelé vezet.
Még a vadon élő kérődző állatokra is jellemző általában az egy utód hasznosulása anyaállatonként egy-két elléssel számolva a vemhességi időtől függően. Ezzel szemben a juhtenyésztésben 0,6-0,7 bárány kerül hasznosításra anyajuhonként évente. Szégyenteljes eredmény.
Mindenképp összefogásra van szükség, hogy mindenki beállva a Szakmaközi Szervezet mögé, annak munkáját segítse. Tenyésztési stratégiát és programokat kell készíteni és működtetni ahhoz, hogy a hozamok jelentősen emelkedjenek. Ezért a Juhszövetség a felelős.
Sajnos az ágazatot mai napig a belső feszültségek gyengítik. Ezek fennállnak a termelők, a tenyésztők, a kereskedők és a Juhszövetség között egyaránt. Mindenki a saját érdekeit keresi az egész ágazaté helyett, és minden döntésnél érvényesülnek a parciális érdekelőnyök a többi szereplő rovására. A Juhszövetség jelentős szerepet vállalt a feszültség fenntartásában és katalizálásban. Ezért is örültem Elnök úr e téren közzétett gondolatainak, véleményének, hogy ennek a szemléletnek véget kell vetni.
Ma már nyilvánvaló, egy olyan kis ágazat, mint a juhágazat, nem vállalhat akkora szerepet, amelyet ma játszik a szövetség és az állattenyésztés, szakigazgatás finanszírozásában, mert belepusztul. Ennek következtében együtt szűnik meg majd az ágazat és annak civil szervezetei.