…és még szájvízként is használható?
A körömvirág (Calendula officinalis) egynyári növény, kora tavasztól a fagyokig ontja arany- illetve narancssárga színű virágait. Leggyakrabban a virágait használják, pedig a növény összes föld feletti része fogyasztható, és gyógyhatású. Lássuk is szép sorjában mit várhatunk tőle.
Erőteljes gyulladáscsökkentő hatása miatt különféle gyulladások -például pelenkakiütés, dermatitisz, fekélyek, rovarcsípések, égési sérülések, kötőhártyagyulladás- kezelésére alkalmas.
Körömvirágolaj:
egy marék körömvirágot tegyünk üvegbe, öntsünk rá annyi hidegen sajtolt napraforgó- vagy szezámolajat, amennyi teljesen ellepi, 2-3 hétig érleljük meleg helyen, naponta megrázogatva. Szűrjük át tiszta üvegcsébe, alaposan nyomkodjuk ki az olajat a szirmokból. Használhatjuk önmagában vagy keverhetjük kozmetikumokba.
A körömvirágteával
végzett gargarizálás megnyugtatja a gyulladt torkot, megszünteti az íny- és a mandulagyulladást, akadályozza a lepedéket okozó baktériumok szaporodását a szájban. Támogatja a száj egészségének fenntartását, szájsebészeti beavatkozások gyógyulását, herpeszek és afták elmúlását.
Segít ellazítani az izmokat, enyhíti a hasi görcsöket, és a menstruációs fájdalmakat.
Tisztítja a vesét, csillapítja görcseit, gyulladását, enyhe vízhajtó hatással rendelkezik.
Egy 2018-as tanulmány ígéretesnek tartotta a rákkezelésben, különösen a rákmegelőzésben, és a palliatív ellátásban.
Habár a körömvirág eléggé biztonságos, mégis mint bármely növény esetében, vele szemben is előfordulhat allergia. Ilyen esetben abba kell hagyni a kezelést. Terhesség és szoptatás alatt mellőzni kell fogyasztását. Kölcsönhatásba léphet egyes gyógyszerekkel, ezért érdemes egyeztetni a kezelőorvossal.
A virágokból készített forrázat szőkébbé és csillogóbbá teszi a hajat.
Kicsinek tűnik, és nem is különösebben látványos, de az ereje magáért beszél.
Ez is érdekelheti: