0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Csemegekukorica: talpra áll, ha rosszul indul

A címben szereplő megállapítás és annak a fordítottja is igaz például a csemegekukoricára, ha csak az elmúlt évek történéseire gondolunk.

Idén kérik a termést

A termés beszállításával nincs gond, bár a sorban állás nem szűnt meg teljesen. Igaz, sokkal kevesebb a felesleges ácsorgás, és ebben közrejátszik az is, hogy két gyárba viszik a termést. Kétnaponta vetettek 8 hektárt, s ez a szakaszolás megfelelő ahhoz, hogy a tempót tartani tudják. Tavaly ugyan túlérés miatt ki kellett zárni 2 hektárt, amit azután lesilóztak, idén ennek a valószínűsége a nullával egyenlő. A böszörményiek a tavalyi összterület 60%-án vetettek szuperédes hibrideket. Tavaly a szerződéses ár 98-100 forint volt, s amikor bejött a jó termés, akkor az átvevő ragaszkodott a 90%-os teljesítéshez.

Ebben az évben a csemegekukoricát kilónként 52-66 forintért szerződték, s mikor eljött a betakarítás ideje, a feldolgozók keresik, kérik, követelik az árut. Most nincs gond a levonással sem, általában 5%, aminek magyarázata, hogy ennyi sérült, apadt, rágott szem van a beszállított tételben, s némi szennyeződés is tapasztalható.

Április közepén kezdték a csemegekukorica vetését, és a másodvetéssel együtt július közepén fejezték be. A betakarítás július 20-án indult meg, általános vélemény, hogy a tenyészidőszak is 10-12 nappal előbbre tart. Ha minden jól megy, szeptember végére véget ér a csemegekukorica aratása, körülbelül 8-9 ezer tonna csőtermésre számítanak. Kilónként 57-58 forintos átlagárral kalkulálva az árbevételük 450-500 millió forint lehet.

Ősszel aranyat ér a zöldborsó utáni másodvetésű csemegekukorica
Ősszel aranyat ér a zöldborsó utáni másodvetésű csemegekukorica

Jól szervezett beszállítás

A betakarításhoz a Hajdúböszörményi Mg. Zrt.-ben Oxbo kombájnokat használnak. Mai áron egy ilyen gép 200 millió forintba kerül, náluk egy húszéves példány dolgozik, ennek kicsi az amortizációja, de minden évben igen nagy a javítási költsége. Teljesítményére jellemző, hogy óránként egy fuvart tud megrakni, ami 20 tonna. A beszállítás logisztikája meglehetősen jól szervezett, de ehhez szükséges, hogy a feldolgozónál arra alkalmas szakember foglalkozzon ezzel a feladattal. Minden egyes nap egyeztet a termelő és a felvásárló, a gazda már előző nap ismeri a következő napi beszállítás pontos idejét. A termésért a feldolgozó 30-72 nap múlva fizet.

A termelők általában úgy kötnek szerződést, hogy az öntözött területek mellett ragaszkodnak az öntözetlen termesztéshez is.

Gyakorlati tapasztalat, hogy a másodvetés legutolsó szakasza egy-egy gyárnak szinte aranyat ér, főleg annak a feldolgozónak, amelyik menet közben nem tudta kellően teljesíteni a tervét.

Határozott szándékuk, hogy a jövőben csakis rezisztens hibridekkel foglalkoznak, ha valaki mégis kér vírusfogékony csemegekukoricát, azt legfeljebb az öntözetlen területekre vetik el. A jövedelmezőség megtartásához változatlanul szükséges ennek az ágazatnak a most kialakított támogatási rendszer fenntartása. Ha ez így marad, akkor az integrációjukkal együtt lehet esélye annak, hogy továbbra is 550 hektáron termesszenek csemegekukoricát, tudtuk meg Végh Imrétől és Boda Istvántól.

csemegekukorica
Illusztráció
Fotó: Semevent, Pixabay

Ez is érdekelheti:

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: