A tartós eső nem tett jót miden kultúrának, a burgonya egy része talán el is rohad a svájci talajban. A burgonyatermesztők idén már a negyedik nehéz évükkel küzdenek. Az elmúlt nyarakon a hőség jelentett kihívást, most a túl sok csapadék, ami a gombabetegségnek kedvez. A gazdálkodókat érő potenciális kár nagy. Táblánként átlagosan 10 000 frankot (4 140 000 Ft-ot) fektetnek be a gazdálkodók, de a terméskieséseket teljesen maguknak kell fedezniük. Új biztosítási modelleket is igénybe tudnak venni, melyek fedezik az éghajlatváltozással összefüggő szélsőséges időjárás miatt bekövetkező veszteségeket is, például amikor a növények kiszáradnak a forróságban. De a gombás fertőzésre ezek nem vehetők igénybe.
Burgonya több növényvédő szerrel
A szövetségi kormány a helyzet orvoslásaként lehetővé tette a gazdáknak, hogy több növényvédő szert használjanak a gombás fertőzés kezelésére, ezért a burgonyaföldek sok helyen jól néznek ki, ugyanakkor nagy veszteségekkel számolnak különösen a biotermesztésben. A biogazdálkodók rezet használnak a gomba leküzdésére, ami kevésbé hatékony, mint a hagyományos peszticidek.
A mezőgazdaság egészét tekintve az önellátás mértéke mindössze 52 százalék. A szélsőséges időjárás azonban megnehezíti a burgonyatermesztők munkáját, ezért vannak akik feladták. 2004-ben 9314 gazdálkodó 527 000 tonna burgonyát termelt 13 333 hektáron. 2022-ben még 4016 gazdálkodó 382 029 tonna burgonyát takarított be 10 749 hektáron, a 2023-as éves jelentés szerint a megcélzott 90 helyett 70 százalék körül alakult az önellátás mértéke a szélsőséges időjárással sújtott években. A burgonyatermelők számának csökkenése azzal is összefügg, hogy egyre kevesebb gazdaság termel burgonyát állatai takarmányaként. Ennek ellenére a burgonyatermesztők szövetsége arra törekszik, hogy a meglévő termelők ne hagyjanak fel a burgonyatermesztéssel, amiben a politika támogatására is számít.
Különösen a növényvédő szerek tekintetében. A gazdálkodókra nehezedő politikai nyomás nagy: bár a lakosság elutasította a növényvédőszer-kezdeményezést, a növényvédőszer-használat visszaszorítása vagy a hatóanyagok betiltása miatt a mezőgazdaság ennek ellenére forrásvesztéssel jár. Mindezek célja a talajvíz, a folyók és tavak, valamint a rovarok és a talaj védelme. De a gazdálkodóknak alternatívákra van szükségük.