0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 10.

Emberek tanítják meg a vonulási útvonalat a visszatelepített költöző madaraknak

Az igen egyedi megjelenésű tarvarjú valaha Európa déli részein is honos volt, egészen a 17. századik. Két évtized után tértek vissza. A nagy kérdés azonban, hogyan fogják tudni, merre menjenek telelni?

A tarvarjú történelmi elterjedési területe Észak-Afrikától az Arab-félszigeten át egészen Európáig terjedt, beleértve Bajorországot is Németország déli részén. Sajnos ez a vándormadár ínyencségnek számított, ami a faj vesztét okozta. Európából teljesen kihalt, és csak pár populáció maradt fent belőle a világ különböző pontjain.

Köszönhetően azonban egy rájuk szakosodott természetvédelmi csoportnak, a Waldrappteam-nek (németül a tarvarjú Waldrapp) és Johannes Fritz biológusnak, mára újra beszélhetünk egy közép-európai vadonélő tarvarjú populációról. A projekt 2002-es indulása óta a nulláról 300-ra nőtt a madarak száma – írja a Phys.org.

tarvarjú
Herman Ottó szerint a középkorban a Kárpát-medencében is élhettek tarvarjak
Fotó: Tóth-Gál Enikő

Az első próbálkozásoknál felmerült egy óriási probléma: a tarvarjaknak ugyan megvolt az ösztönük, hogy a hideg idő beköszöntével elvándoroljanak, azonban fogalmuk sem volt, merre. Így

az első szabadon engedett madarak mindenfelé kóboroltak egészen addig, míg bele nem pusztultak az útkeresésbe.

Az állatkertekben kikelt tarvarjak között nem volt olyan tapasztalt példány, mely tudta volna a megfelelő utat. Éppen ezért a szakemberek úgy döntöttek, hogy az emberek fogják nekik megtanítani, merre vannak a biztonságos telelő területek. Idén lesz a 17. alkalom, hogy megkezdik az őszi vonulást emberi vezetéssel. Ez idő alatt azonban már másodjára kényszerülnek rá arra, hogy a klímaváltozás miatt új irányba, Spanyolországba vándoroljanak.

Hogyan lehet a megfelelő útra terelni őket?

A vadonélő madarakat azonban nem lehet csak úgy irányítani. Ehhez szükséges, hogy az emberi pilótákat elfogadják a tarvarjak. Mindezt úgy érik el, hogy a fiókákat kiveszik a költőkolóniákból pár napos korukba, és az emberek nevelik fel őket. Ezzel elérik, hogy pótszüleik bevésődjenek a memóriájukba (idegen szóval imprintingnek hívják ezt az etológusok). Az így kialakult kapcsolat már elég erős hozzá, hogy emberi segítőiket gond nélkül kövessék a vándorlás során.

A vándorlás során egy motoros siklóernyőn (trike) ülve vezetik a gondozók a tarvarjakat. Ehhez az ötletet Bill Lishman természetbúvár adta, aki még 1988-ban nevelt fel pár kanadai ludat, akikkel aztán együtt repült ultra-könnyű repülőgépével.

Később a veszélyeztetett lármás darvaknak segített biztonságos vándorlási útvonalat találni. Lishamn-hez hasonlóan Fritz és kollégái erőfeszítéseit is siker koronázta. 2011-ben repült önállóan először tarvarjú Bajorországból Toszkánába telelni. Ezután minden évben egyre több madár tette meg ezt az 550 kilométeres utat. A kutatók bíznak benne, hogy 2028-ra már a közép-európai populáció eléri a 350 példányt, és képes lesz az önfenntartásra.

tarvarjú
A Fővárosi Állat- és Növénykertben is sikeresen költenek a tarvarjak
Fotó: Tóth-Gál Enikő

A klímaváltozás itt is gondot okoz már

Azonban a klímaváltozás miatt a tarvarjak vándorlása egyre később kezdődik. Ez pedig arra kényszeríti a madarakat, hogy a hidegebb, veszélyesebb időszakban repüljenek át az Alpok felett. Nem csak a hőmérséklet problémás, hanem a felfelé szálló meleg légáramlatok, a termikek hiánya is nehezíti a repülést. Így a repülés önmagában is több energiát kíván a tarvarjaktól, és ehhez jön még a hideg. Válaszként a kihívásra a Waldrtrappteam úgy döntött, 2023-ban új útvonalon vezeti a madarakat Spanyolországba, Andalúziába.

Idén az út nagyjából 2800 kilométer hosszú már – 300 kilométerrel több, mint tavaly. Augusztus elején egy felső-bajorországi repülőtérről indult útnak a csapat 36 tarvarjúval.

Az egész út Spanyolországig akár 50 napig is tarthat, és valamikor október elején érnek majd célba. Fritz szerint azonban ez túlnyúlik a tarvarjakon. Lehetővé válik ugyanis más veszélyeztetett költözőmadarak megmentése is, akár a veszélyessé váló útvonalak újratervezésével, akár a visszatelepítésekkel.

A tarvarjak megmentésében a Fővárosi Állat- és Növénykert is évtizedek óta aktívan részt vesz. Az állatok a Kisszikla oldalában lévő röpdében élnek több más fajjal társbérletben. Az elmúlt években Budapesten kelt tarvarjakból több más állatkertbe is kerültek példányok, de részt vettek a visszatelepítési programokban is. 2020 decemberében hat, 2021 végén pedig négy madarat küldtek Spanyolországba, melyek nem sokkal később csatlakoztak a már vadon élő társaikhoz.

Hasonló tarvarjú visszatelepítésre 2024-ben is sor kerül. Ehhez három madarat január közepén már átszállítottak az andalúziai Jerez de la Frontera állatkertjébe. Ott bevárják a többi partner állatkertből érkező társaikat, majd bekerülnek egy úgynevezett repatriáló, tehát már a vadonba való visszaengedés céljából a terepen épült röpdébe. Innen fognak csatlakozni a vadonélő tarvarjú kolóniához.

Ez is érdekelheti:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: