0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Darázsevő madaraink – nemcsak szépek, de nagyon hasznosak is

A június közepi esőzéseket követő lehűlés kedvezett a darazsak fejlődésének, így augusztusban és szeptemberben darázsrajzásra számíthatunk. Szerencsére akad két, hazánkban is előforduló madár, akiknek kedvenc csemegéje e fekete-sárga csíkos rovar.

Néhány hónapot vendégeskedik nálunk legszínesebb madaraink egyike, a gyurgyalag, népiesen gyurgyóka, méhészmadár vagy piripió. Május és szeptember közt láthatjuk hazánkban, majd délre vonul, a telet már Afrikában tölti. Tollazata a napfényben kékeszölden ragyog, hosszú, fekete csőre enyhén hajlított. A gyurgyalagok rovarokkal, elsősorban darazsakkal, sáskákkal, lepkékkel, szitakötőkkel táplálkoznak, de nem vetik meg a méheket sem. A méhészek ezért nemigen szívelik, annak ellenére, hogy nem fogyasztanak el annyi méhet, amennyit a számlájukra írnak.

Levegőben kapja el a darazsakat, de a méheket sem veti meg

Telepesen fészkelnek, hazai állományuk 15-25 ezer párra tehető. Költőhelyüket lösz- és homokfalakban, csatornák, mélyebb árkok, illetve folyók partfalában alakítják ki, az üreg hossza elérheti a 2 métert. A 6-7 tojásból álló fészekaljukon mindkét szülő kotlik. A gyurgyalag teljes állományának hozzávetőlegesen a fele költ Európában, míg a többi Észak-Afrikában és Ázsiában.

Magyarországon a faj 1954 óta védett, fokozottan védetté 1982-ben nyilvánították, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.

A darázsölyv, ahogy elnevezéséből is kitűnik, táplálékspecialista ragadozómadár. Elsősorban darazsak és méhek föld alatti fészkeit kaparja, és azok lárváival, bábjaival táplálkozik. A lakott területektől viszonylag távoli erdős területen, erdei tisztásokon, kisebb legelőkön, kaszálókon keresi táplálékát. Gemenc környékén él a legnagyobb számban, összesen pedig 800-1000 párra tehető a hazai állománya.

A darazsak, méhek föld alatti fészkeit kaparja ki erősen pikkelyezett lábaival, ami a szúrásoktól védik

A darázsölyv a telet Afrikában, a Száheltől délre lévő trópusi részen tölti. Vonulásuk során elsősorban a mediterrán országokban zajló illegális vadászatok fenyegetik, de más veszélyek is leselkednek rájuk: 2018-ban egy európai vizsgálatban kimutatták, hogy a neonikotinoidokat tartalmazó növényvédő szerek a darázsölyvben is felhalmozódnak.

A hazai állomány fenntartása érdekében legfontosabb tennivalónk a fészkelések sikerességének biztosítása.

Ennek érdekében a fészkelőhelyek közvetlen környezetében az erdőállományok fenntartása, költési időszakban a zavartalanság szavatolása szükséges.

Ez is érdekelheti:

Valósággal száguld egyik virágról a másikra a magyar kolibri

Kreiner Roland: Fókuszban a madarak

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: