0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Színpompás tollasok

Ahogy az év során haladunk az időben, úgy lesz egyre színesebb az erdő, mező, és lassan megérkeznek a hazai madárvilág legszebbjei is. A búbosbankák már március végétől elkápráztatnak bennünket, ...

… a ragyogó napsütésben szelek szárnyán vitorlázó színpompás légi akrobaták, a gyurgyalagok és a szalakóták viszont valóban a nyár hírnökei.

Sok szép pillanatot szereznek a kirándulóknak a tetszetős búbosbankák, legtöbbször lepkeszerűen hullámzó röptükre, valamint jellegzetes „up-up-up” hangjukra figyelnek fel. Latin nevük (Upupa epops) is innen ered. A rozsdabarna madarak könnyen felismerhetők, hisz fejükön sugarasan felmereszthető tollbóbitát viselnek. Hazai állományuk hosszú távú vonuló, a madarak Afrikában telelnek.

A búbosbanka hazánkban védett, eszmei értéke 50.000 Ft madarak
A búbosbanka a fején felmereszthető tollbóbitát visel
Fotó: Szigeti Edit

A sűrű, zárt erdők kivételével mindenütt előfordulhatnak, különösen kedvelik az állattartó telepek közelségét. A táplálékot ugyanis a talajon kutatják fel, a szerves trágyában előforduló rovarok, férgek, lárvák mágnesként vonzzák az éhes búbosbankákat.

Jelenlenlétük kifejezetten hasznos a konyhakertekben, mert hosszú, hegyes csőrükkel ügyesen zsákmányolják az olyan kártékony rovarokat, mint például a lótücsök.

Kidőlt, korhadt fák üregeiben, farakásokban, faodúkban, kőrakásokban költenek, akár a talajszintben is. Az 5-8 piszkosfehér tojáson csak a tojó kotlik, miközben a hím szorgalmasan hordja neki a táplálékot, utána a fiókákat mindkét szülő eteti. Évente akár kétszer is költhet. A népnyelv hívja büdös bankának, szurtos dudunak, ganajmadárnak vagy fostos bugybókának is, mert veszély esetén támadója felé spricceli bűzös ürülékét.

Akár a kertben is

szalakóta
A szakemberek mesterséges odúk kihelyezésével segítik a madarakat
Fotó: Szigeti Edit

A bankák megtanulták kihasználni a lakott területek élőhelykínálatát is, segítsük hát őket! Ehhez a Madárbarát kert program keretében hasznos tanácsokat kaphatunk a Magyar Madártani Egyesület (MME) szakembereitől. Érdekesség, hogy 2008 óta a búbosbanka Izrael nemzeti madara, hazai népszerűségét pedig jól mutatja, hogy már háromszor elnyerte az MME által létrehozott az Év madara megtisztelő címet. Hazai fészkelőállománya 10-17 ezer pár, a búbosbanka védett, eszmei értéke 50 ezer forint.

Megtizedelik a kártevőket

Néhány hónapot vendégeskedik nálunk legszínesebb madarunk egyike, a gyurgyalag, népiesen gyurgyóka, méhészmadár vagy piripió. Május és szeptember közt láthatjuk, majd délre vonul, a telet már Afrikában tölti. A madarak sokszor nagy magasságokban köröznek a levegőben, és csak jellegzetes „prü-prü” hangjukra kapják fel a fejüket a kirándulók. Tollazatuk a napfényben kékeszölden ragyog, hosszú, fekete csőrük enyhén hajlított.

A gyurgyalagok rovarokkal – darazsakkal, sáskákkal, lepkékkel, szitakötőkkel – táplálkoznak, és ahogy latin nevük is elárulja (apiaster – méhevőt jelent), nem vetik meg a méheket sem.

A méhészek ezért nem igen szívelik, annak ellenére, hogy nem fogyasztanak el annyi méhet, amennyit a számlájukra írnak, inkább csak a hűvös, esős időben fanyalodnak a hasznos rovarokra. A borászok viszont örülnek megjelenésüknek, mert szeptemberi vonulásukkor a szőlőültetvények fölött alaposan megtizedelik a kártevőket. E szárnyasok a rovarevés igazi nagymesterei, a zsákmányt röptében kapják el.

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: