0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Idén is lesz hal az aszály ellenére – ne csak az ünnepekkor együk!

A minden évben súlyosbodó, idén tetéző aszályszint természetes és mesterséges vizeink vízkészletét is befolyásolják, és a tógazdaságok, haltenyészetek termelékenysége elé állítanak akadályt.

Bár még messze van karácsony, de felmerül a kérdés: ilyen időjárási viszonyok mellett lesz-e elegendő hal az ünnepekre, és milyen lehetőségeik vannak a szakembereknek a halastavak vízutánpótlására? Ezeket a témákat járta körbe Sári Enikő, kiadónk ügyvezető igazgatója Timmel Edével, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) ügyvezető igazgatójával az MMG Direkt legutóbbi adásában.

Tavalyelőtt volt először halpiacot érintő időjárási veszélyhelyzet hazánkban, idén egyelőre bizonytalanságok övezik, aggódnunk kell-e a halellátást illetően. A halgazdaságok jelenleg nem jeleztek olyan szintű elhullást, ami a belpiaci ellátást fenyegetné, azonban egy-két termelő a Dunántúlon már megkongatta a vészharangot.

– A dunántúli halpusztulások elsődleges oka a vízhiánynak és a vízhőmérséklet-emelkedésnek köszönhető, ez a probléma pedig a völgyzárógátas termelésből adódik. Ez esetben a tavak vízellátását patak vagy kisebb folyó táplálják, amiknek vízutánpótlása jelentősen függ a vízgyűjtő területeken hullott csapadék mennyiségétől.

Mivel hosszú volt az egymást követő csapadékmentes napok száma, a patakok szép lassan kiapadtak, így a tavak vízutánpótlása megszűnt. Ennek eredményeként a tavak vízszintje a párolgás miatt folyamatosan csökkent, a vízoszlop csökkenésével pedig a víz hőmérséklete exponenciálisan emelkedett, ami pedig a víz oxigénszintjére van hatással, és a halak pusztulását eredményezte.

ponty, horgász, hal, halászat tó tógazdaság tavak
Ponty, illusztráció (Fotó: Csatlós Norbert)

Az Alföldön más a helyzet, ott dombok híján nem völgyzárógátas, hanem körtöltéses tavakban gazdálkodnak a termelők, ami azt jelenti, hogy csatorna mellett egy mesterségesen kialakított földsáncot töltenek fel vízzel, átemelő szivattyú segítségével.

Ez a módszer lehet, hogy nagyobb energiaigényt követel, viszont üzembiztos és jobban szabályozható, mint a völgyzárógátas rendszerrel működtetett termelés

– ismertette Timmel Ede. – Ezekben a tógazdaságokban 80 százalékban pontyot termelnek, ami viszonylag jól bírja a meleget. Csakhogy ennek a fajnak is véges a tűrőképessége, a helyenként 30-40 centiméteres vízoszlopban elveszik az élettere, elfogy az oxigén, és az alacsony vízszint miatt a vízimadarak, szőrmés ragadozók predációs nyomása is hatványozódik.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: