Almásokban és körtésekben a megszokottnál körülbelül egy hónappal korábban kezdődött a betakarítás. Mindemellett az almamoly továbbra is rajzik, de egyre csökkenő számban, a csapdák heti 15-30 lepkét fognak. A lehullott és a fán maradt termésen a sebzések körül napokon belül kialakítja penészpárnáját koncentrikus körökben a moníliás gyümölcsfertőzés, és nemcsak almán, mert a kórokozó nem válogat.

Ugyancsak jót tesz a termés tárolhatóságának és a termésfoltosodás megelőzésének a kalciumpótlás. Amennyiben lehetséges, távolítsuk el vagy forgassuk a talajba a lehullott gyümölcsöket, így csökkenthető a fertőzési forrás mennyisége.
Cseresznyésekben és meggyesekben folytatódik az élettani eredetű levélhullás, a sztigminás és blumeriellás fertőzés mértéke viszont alig változott, mert a kórokozók terjedésének továbbra sem kedveznek az időjárási körülmények. Csökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása, ez utóbbi kártevő a gyümölcsök 2-3%-át fertőzte meg, miközben a kifejlett lárvák folyamatosan hagyják el a termést.
A szőlő szürete javában tart, miközben kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége, de szaporítóképletek (kazmotéciumok) alig képződnek az időjárási körülmények miatt. Megállt, illetve stagnál a többi kórokozó terjedése, a szürkerothadás-tünetek beszáradtak a fürtökön.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara