A REM fázis időtartama
A REM (Rapid Eye Movement) az egyik alvási szakasz, amelyet a legtöbb emlősnél megfigyelünk, beleértve az embereket, illetve a lovakat is. A REM alvás során az agy aktívabbá válik, az izomkontroll elveszik, illetőleg a szemek hajlamosak gyorsan mozogni. Ez az alvás nagyon fontos szakasza az állat megfelelő fejlődéséhez és jó egészségének fenntartásához. Emiatt a csikók nagyobb valószínűséggel tapasztalnak REM alvást. Felnőtt lovakban a REM alvás a teljes alvásidő körülbelül 20%-át teszi ki, és általában néhány perctől fél óráig tart. Rövid időtartama ezen állatok anatómiájából adódik. A ló legfeljebb 45 percig maradhat fekvő helyzetben, mivel ez korlátozza létfontosságú szerveinek vérellátását. A REM-alvás során a lovak gyakran mutatják az izgalom jeleit, például mozgatják a fülüket, pislognak a szemhéjukkal, vagy felugranak. Ezek az alvás ezen szakaszára jellemző viselkedések, és nem adnak okot aggodalomra.
Az alvás ezen szakaszában a lovak minden újonnan megszerzett információt feldolgoznak. Ha ló nem tud REM-alvás fázisába esni, az tanulási, koncentrációs valamint általános mentális egészségi problémákhoz vezethet.
Mi van akkor, ha egy ló keveset alszik?
Ha a lovaknak nem adnak elegendő időt az alvásra, akkor a fáradtság jelei lehetnek például a letargia, az energiahiány, illetve a csökkent reakcióképesség a környezetükkel szemben. Előfordul, hogy az állat ingerlékeny, agresszív és apatikus lesz. Emellett megnövekedhet az olyan betegségekre való hajlam, mint a légúti fertőzések illetőleg a gyomor-bélrendszeri rendellenességek. Ezért fontos gondoskodni arról, hogy a lovak megfelelő mennyiségű alvást kapjanak, hogy egészségesek legyenek és jól érezzék magukat. Az elégtelen alvást számos tényező okozhatja. Ezek közül a leggyakoribb a stressz, a ménestől való elszigeteltség, a biztonságérzet hiánya, a környezetváltás, a fájdalom vagy a megfelelő alvóhely hiánya.
A ló nyitott szemmel alszik?
Az, hogy egy ló nyitott vagy csukott szemmel alszik, az az alvás típusától függ. Amikor a lovak állva alszanak, egy SWS fázist tapasztalnak, amikor is a szemük félig csukva van. Ez egy speciális, úgy nevezett harmadik szemhéjnak köszönhetik, amely megvédi a ló szemeit a sérülésektől illetőleg megfelelően hidratálja azokat. Ennek köszönhetően éberek tudnak maradni, illetve gyorsan reagálnak vészhelyzetben. A lovak fekve képesek a REM-alvás fázisába lépni. Ebben az esetben a ló szeme csukva van, és a teste teljesen ellazul.
Szokott-e a ló álmodni?
A lovak megtapasztalhatják az úgynevezett alvás közbeni álmokat, a REM fázis alatt, fekvő állapotban. A lovak szemgolyóinak és agytevékenységének megfigyelése alapján végzett vizsgálatok kimutatták, hogy alvás közben képesek létrehozni a képzelet, illetve a fantázia bizonyos elemeit, valamint újraélni az életükben megtörtént eseményeket.
![](https://magyarmezogazdasag.hu/app/uploads/2024/09/alvo_csiko_pixa.jpg)
Hol alszik a ló?
Az a hely, ahol a ló úgy dönt, hogy szunyókál, soha nem véletlen. Érdekes módon a tanulmányok kimutatták, hogy a szabadban tartott lovak gyakrabban alszanak, mint a bokszba zárt lovak. Az alvás vagy pihenés helyét stratégiailag választják ki. Leggyakrabban egy nyitott tér, amely lehetővé teszi a gyors menekülést, és nagyon jó kilátást biztosít a környezetre. A biztonságérzet ezért kulcsfontosságú tényező a lovak számára. Csordaállatként a lovak a saját fajuk egyedei között érzik magukat a legjobban.
A nap több, mint felét átaludhatják, mivel anyjuk, illetve a ménes többi tagja folyamatosan őrzi őket. A lovak viszonylag kemény, nedvességtől és sártól mentes felületeket választanak fekhelynek. Ez különösen látható az idős, beteg lovakon, illetve azokon, amelyeknek problémáik vannak a lefekvéssel, valamint a felállással. Emiatt fontos, hogy mindig olyan helyet tudjunk biztosítani a lovaknak, ahol száraz az alom és csúszásmentes a felület.
Összegzés
A megfelelő alváshigiénia nagyon fontos a lovak életében is. Alvás közben a szervezet különböző fázisokon megy keresztül, mint például a REM és a NREM. Számos különböző funkciót látnak el, mint például a szövetek regenerációja illetőleg helyreállítása, hormontermelés, memóriamegszilárdítás és még sok más. Az alváshiány számos negatív következménnyel járhat, ezért fontos, hogy a lovaknak megfelelő feltételeket biztosítsunk a pihenéshez, illetve a megfelelő mennyiségű alváshoz.