0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Jótékonykodás vadneveléssel és vadásztatással – az élmény magáért beszél!

A Verbói család tulajdonában lévő, jövőre 20 éves nógrádmegyeri Megyervad Kft. fácán- és tőkésréce-neveléssel, illetve vadásztatással foglalkozik, mintegy 500 hektáron. A hónap embere ifj. Verbói Gábor, aki édesapjától vette át a vállalkozást.

A vendégházukban megszálló, többségében külföldi vendégek, mondhatni all inclusive szolgáltatást kapnak itt, valamint az Országos Jótékonysági Vadászat elkötelezett támogatóiként évek óta biztosítják a jótékonysági vadászat Nógrád vármegyei helyszínét.

Megyervad Kft.

A négy gyermek már korán kivette a részét édesapjuk, id. Verbói Gábor által 2005-ben létrehozott Megyervad Kft. mindennapi feladataiból. Közülük elsősorban ifj. Verbói Gábor vette át a stafétabotot édesapjától, de a család továbbra is közösen hozza meg a fontos döntéseket, és egymást segítve végzik munkájukat.

A fácántenyésztésbe azért kezdtek bele, mert a fácán vadászatának mindig is nagy hagyománya volt Magyarországon – a mezei nyúl mellett jelenleg is a legfontosabb apróvadfajunk –, ám a XXI. századi élőhely-átalakulás és az intenzív mezőgazdaság ellehetetlenítették a fácán élőhelyét.

Ezért napjainkra a fácánvadászat a tenyésztésen alapul, madárnevelési tevékenységükkel pedig hozzájárulnak a vad fácánállomány vadászati nyomásának mérsékléséhez.

hónap embere, ifj. Verbói Gábor

Istállózott tartás jótékonysági

A vásárolt naposcsibéket korosztályonként elkülönítve három istállóban tartják. Két istállóban légbefúvással biztosítják a madaraknak szükséges 38 Celsius-fokos hőmérsékletet, a párásító berendezéssel pedig a páratartalmat. A harmadik épületben egy régi megoldással, fekvő kéménnyel fűtik az alacsony belmagasságú helyiséget.

Mindegyik istálló alját jó 10 centiméter vastagságban szalmával bélelik, ez melegen tartja a madarakat, ugyanakkor nem okoz sérüléseket.

Az általában májusban érkező naposcsibéknek magas fehérjetartalmú indítótápot adnak egészen 4-6 hetes korukig, de a madarak fejlettségével egyenes arányban folyamatosan csökkentik a fehérjekoncentrációt. A madarakat hat­hetes korukban, június közepén-végén két területrészen helyezik ki azokra a változatos növénykultúrájú vadföldekre, ahol csak minimális rovarölő szerrel permeteznek, de a biztonság érdekében a madarak a kihelyezés előtt gyomorvédő vitamint kapnak.

fácáncsibék
Korosztályonként elkülönítve nevelik a fácáncsibéket

A ragadozógyérítés elengedhetetlen

A kihelyezés előtt és után elengedhetetlen a ragadozókontroll a területen. Verbóiék csapdáznak és kotorékoznak is a fegyveres gyérítés mellett, azonban az állományból így is kisebb-nagyobb mértékben vámot szed a dúvad. Az istállókban is előfordul a mortalitás a nevelt madarak között, de nagy általánosságban 4 százalékos szinten tudják tartani az elhullást.

Kihelyezésre alkalmas két terület­részük vadeltartó képessége 12-15 ezer, illetve 8-10 ezer madár kibocsátását teszi lehetővé.

A kihelyezett mennyiség a már márciusban lekötött vadászatok és a csoportok számától függ.

Egy másfél hektáros területen lehetőség adódik az általuk nevelt vadkacsa vadászatára is, de bérvadásztatás útján nagyvadat is terítékre hozhat a vendég.

fácán
A vadföldekre kihelyezett hathetes madarakat ragadozógyérítéssel védik
Forrás: Magyar Mezőgazdaság