0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 14.

Jótékonykodás vadneveléssel és vadásztatással – az élmény magáért beszél!

A Verbói család tulajdonában lévő, jövőre 20 éves nógrádmegyeri Megyervad Kft. fácán- és tőkésréce-neveléssel, illetve vadásztatással foglalkozik, mintegy 500 hektáron. A hónap embere ifj. Verbói Gábor, aki édesapjától vette át a vállalkozást.

Minőségi vadásztatás angolosan

Több vadászatszervező irodával vannak kapcsolatban, így amerikai, orosz, brit, svéd vendégek fordulnak meg náluk az igényesebb vadászatot kedvelő magyar vendégek mellett. Forgalmasabb évben akár nyolcvan 4-15 fős vadászcsoportot is fogadnak, az ennél nagyobb létszámú csoportok vadásztatásával, a terület adottságaiból adódóan, a vadászat élvezeti értéke és a lőtt vad konyhai minősége szenvedne csorbát. Eddig a csoportok 95 százaléka rendszeresen visszajáró külföldi vendég, azonban egyre több magyar baráti társaság is megfordul Nógrádmegyerben. Ahogy ifj. Verbói Gábor tulajdonos fogalmaz:

„Itt jól repülő félvad madarakra lehet vadászni olyan dimbes-dombos környezetben, ami lehetővé teszi, hogy akár 50-60 méter magasan, toronykakasként repülő fácánokra is lehessen lövést tenni.”

A völgyben kialakított lőállások kellő távolságra vannak egymástól, így elkerülhető az összelövés, az élmény pedig magáért beszél, ahogy a dombról felrepülő fácánokért „messzire el kell nyúlni”.

A csoportokat a területtől nem messze modern, jól felszerelt, 30 férőhelyes vendégház várja. A 12 szoba lehetőséget teremt a családostul érkező vadászok elszállásolására – a családok nem vadászó tagjainak igény szerint külön programokkal készül a Verbói család. A külföldi vendégek megismerhetik a magy­ar hagyományokat és ételeket, amik­nek elkészítésében is részt vehetnek, így a vadászat után párjukat a maguk készítette ételekkel fogad­hatják. A vendéglátók emellett kirándulásokat is szerveznek, a településtől fél órára található Hollókő, de kérés esetén a bő órára lévő Budapestre is elszállítják a vendégeket egy kis városnézésre.

Országos Jótékonysági Vadászat, azaz OJV

Az Országos Jótékonysági Vadászat kezdeményezés ötlete 2013-ban született, majd 2019-ben már nonprofit kft.-ként Magyarország teljes területét lefedő jótékonysági vadászattá nőtte ki magát.

A 19 vármegyében rendszerint december 27-én megrendezett esemény Nógrád vármegyei helyszíne Nógrádmegyer, ahol Verbói Gábor és családja nagy örömmel fogadja a jótékonykodó vadászokat. A szervezők a befolyt összeget minden vármegyében egy kórház gyermekosztályára folyósítják orvosi eszközök vásárlására. 2013–2023 között eddig összesen 221 millió forint értékben adományoztak orvosi eszközöket az ország 25 kórházának gyermekosztályaira.

jótékonysági vadászat
A jótékonysági vadászaton befolyt összeget kórházak gyermekosztályainak adományozzák

– Fejes László, a jótékony­sági vadászat ötletgazdájának megkeresésére igent mondtunk a nemes célú kezdeményezésre.

Az első évben 45 fő, majd évről évre egyre többen jelentkeztek, nemcsak Nógrád vármegyéből, hanem az ország teljes területéről.

Volt olyan év, amikor már nem tudtunk több vendéget fogadni, így a jelentkezőknek egy részét át kellett irányítani olyan vármegyébe, ahol még akadt hely – meséli Verbói Gábor. A jótékonysági vadászatokon minden évben egy-két híresség is megfordul Nógrádmegyerben, volt olyan év, hogy Kemény Dénes, a magyar vízilabda-válogatott volt szövetségi kapitánya vagy éppen Bodrogi Gyula Kossuth-díjas színművész ragadott puskát.

Közös erővel az élőhelyért

Az infláció, mint mindenre, természetesen a vadtenyésztésre, -nevelésre is hatással van. A folyamatos takarmányár- és üzemanyagár-növekedés begyűrűzik a tojás és a naposcsibe árába, ami végül szerződéskötéskor megjelenik a vadászati árakban is.

A Verbói család ennek ellenére szerencsésnek mondhatja magát, külföldi vendégköre igényli a prémium vadászati szolgáltatásokat, még a magasabb árak ellenére is.

Tehát financiális oldalról továbbra is eladható a hazai fácánvadászat, de már kizárólag a tenyésztésre alapozott, kihelyezett állománnyal.

A külföldi vendégek minden évben visszajárnak Nógrádmegyerbe a magas színvonalú vadásztatás miatt

– A vad fácánállományt minimális vadászati nyomással kellene kezelni, és inkább megfelelő élőhelyet kellene teremteni számára. Ehhez manapság több támogatási konstrukció is elérhető, amelyeknek feltétele a kevesebb vegy­szerhasználat, a szegélyek meghagyása, változatos növénykultúrával való bevetése, a gazdák azonban nem élnek ezekkel a lehetőségekkel. Márpedig elegendő rovarfehérje, valamint búvó- és fészkelőhely nélkül a vad fácánállomány képtelen a megerősödésre. Azokon a területek, ahol jelentősebb mértékben megfogyatkozott a fácán, a vadászatra jogosultnak egyeztetnie kellene a gazdákkal, hogy milyen közös megállapodással lehetne az apróvadnak megfelelő életfeltételeket létrehozni úgy, hogy az a gazda számára is megérje.

A kialakított apróvadbarát környezetbe kihelyezett fácánok – megfelelő ragadozóapasztás mellett – a következő években már a terület törzsállományát képezhetik. Nálunk ez bevált, miért ne válhatna be máshol is, minden csak kommunikáció és megegyezés kérdése

– véli Verbói Gábor.

A tenyésztési munkának köszönhetően a fácán vélhetően nem jut arra a sorsra, mint a hazánkban őshonos szürke fogoly, amely­nek természetes állománya napjainkra szinte eltűnt. Ennek ellenére, a fácánnak is szüksége van a számára megfelelő élőhely megteremtésére, máskülönben a természetes szaporulat, vagyis az igazai vadfácán vadászatáról le kell mondanunk, és csak a kihelyezett madarak vadászata marad a jövő vadászgenerációjának.

Fotók: Bokor Ádám,

Országos Jótékonysági Vadászat (OJV)

Ez is érdekelheti:

Örökölt természetszeretet

Olgamajor mindig lélegzetelállító

Forrás: Magyar Mezőgazdaság