0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 27.

Olgamajor mindig lélegzetelállító

Erdők ölelésében, költői szépségű helyen, a Göcsej szívében mint óriási piros kalapú gomba bújik meg a Zalaerdő Zrt. Olgamajori Vadászkastélya.

Egyesek szerint a göcseji táj szépsége a dombok és völgyek harmóniájában rejlik. Ebben az értékes földrajzi, természeti környezetben rengeteg az erdő, és sok helyütt teljesen érintetlen a táj. A „szegek vidéke” remek kirándulóhely, és a falvak gondosan vigyázzák a régmúlt értékeit. Göcsej szívében fekszik Nova. A település keleti részén a Cserta-patak ezüstös csíkja kanyarog, délről szőlőhegyek tekintenek le rá, északról, nyugatról erdők ölelik körül. Ebben a zöld tengerben, költői szépségű helyen, mint óriási piros kalapú gomba bújik meg a Zalaerdő Zrt. Olgamajori Vadászkastélya.

Göcsej különös, kiismerhetetlen, már-már misztikus tájegységként él a magyarok tudatában. A göcseji települések is megőrizték a maguk regéjét és az emlékek szavát: ott találjuk a népdalokban, a kihelyezett táblákon, a megújult faluházak iratai között, a parkká alakított emlékkertekben, a régi receptek alapján készült ételek ízeiben. Itt nincs miért rohanni.

olgamajor vadász kastély
Fotó: Kiss Gergő
A vadászkastély környékének nagyobb részén az Esterházy hitbizomány erdői terültek el, a többin pedig a gróf Batthyány Zsigmond birtokában lévő erdők voltak. A gróf birtokát két fia és egy leánygyermeke örökölte.

Ifj. Batthyány Zsigmond gróf 1932-ben építtette a vadászkastélyt a korábbi bikaakol és erdészház helyén. Az volt a célja, hogy kényelmes helyről indulhasson barátaival a vadászatokra. A kastély alatt elterülő völgyekben húztak először a tavasszal érkező szalonkák, s utolsónak csendesedett el a szerelmi vágyban égő szarvasbikák bőgése. Ide illett a kastély, nyugati völgyének tölgyesei közt kanyarog a halkan csordogáló Kerta-patak, ahol a vad friss vizet talál.

Páll Tamás 41 éve dolgozik a Zalaerdőnél, 1993 óta vadászati felügyelőként. Legjobb tudomása szerint nincs a hazai állami erdőgazdaságoknál még egy kollégája, aki ebben a munkakörben ilyen hosszú időt töltött volna el. Mint meséli, a Zalaerdőnek mindig is fontos volt a vadásztatás, ma is hét vadászházat üzemeltet. „Olgamajor egy kereskedelmi szálláshely, a vadászházakra jellemző speciális szolgáltatásokkal: rendelkezik a biztonságos fegyvertárolásra alkalmas bútorzattal, van csizmamosó és kennel a vadászkutyák részére, és persze összkomfortos” – avat be a részletekbe a szakember. A jellemzően magyar és német ajkú vadászokat pedig jól felkészült gondnokok segítik.

A vadász nem átlagos ellátást kíván, alkalmazkodni kell a szokásaihoz. Ha hajnalban kel – és nem tudni, mikor jön haza –, akkor reggelit tálalnak neki, kívánsága szerinti időpontban ebédet, ha pedig este kimegy az erdőbe, akkor előtte vagy utána vacsorázik.

„Nálunk alapelvárás, hogy helyben készített ételeket kapjanak a vendégek, és házias ízek legyenek az asztalon. Többségében visszajáró csoportjaink vannak, és nagyban növeli a hely varázsát a minőségi vendégvárás és ellátás” – meséli Tamás.

Páll Tamás, a Zalaerdő Zrt. vadászati felügyelője
Páll Tamás, a Zalaerdő Zrt. vadászati felügyelője
Fotó: Kiss Gergő

Ennek megfelelően keresett a Zalaerdő megfelelő épületeket, amit többségében néhai uradalmi ingatlanokban talált meg. A budafai kastély a báró Zichy család, a szentpéterföldei az Esterházyak, míg az olgamajori a Batthyány család tulajdonában volt. Ennélfogva mindegyik egyedi, viszont rendeltetésük, szolgáltatásaik azonosak. A ’70-es években egy vadászó csoport általában 10-12 főből állt, ezért a legtöbb ház 6 kétágyas szobával rendelkezik. Ettől eltér Olgamajor, mert itt a nagy házban nyolc kétágyas szoba van: a földszinti apartman és az emeleten hét szoba. A kastélyt 2010-ben egy újabb épületrésszel egészítették ki, így ma már 20 fő elszállásolására alkalmas. Méreténél fogva ez a legnagyobb, legtöbb szálláshellyel rendelkező kastély. Az L-alakú épület központi részében helyezkedik el a hangulatos étkező, onnan nyílik a társalgó, valamint a lépcső, ami a két szárny emeletén kialakított saját fürdőszobás, kétszemélyes szobákhoz vezet.

Néhány éve újították fel, a középső kétszintes vadászterem érintetlenül maradt, pipafüstös beszélgetéseket idéz. Lenyűgöző a faburkolata, látszik, igényes munka. Falán két szinten gímszarvastrófeák bizonyítják, nem hiába járnak ide a vadászok.

Innen indul föl a lépcső az emeletre. Kell a tér, az épület tervezésénél erre is figyeltek. A felújítás a belsőépítész munkáját dicséri, akiről kiderül, faipari mérnök is egyben. Már többedik alkalommal őt bízták meg, hogy az erdőgazdaság vadászházaiban a belső berendezést tervezze meg. „Adva voltak a méretek, az ajtók helyei, korábban a vadászteremben egy másik kályha állt, amit kívülről, a folyosóról lehetett begyújtani, hogy ne zavarjanak a nagyteremben. Most egy új cserépkályha adja a meleget. A fölső gerendák még az eredetik” – mutat körbe.

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: