Kevés a búza ráadásul gyenge minőségű. Franciaország malomipara egy igazán hosszú és küzdelmes őrlési szezonnal néz szembe, köszönhetően az esőtől sújtott gyenge termésnek. A helyzet annyira súlyos, hogy az ország malomipari szövetsége kénytelen volt figyelmeztetni: a malmok magasabb költségekkel és alapanyaghiánnyal számolhatnak.
A nyári időszakban az időjárás nem volt kegyes a francia gazdákhoz. Heves esőzések és kevés napsütés uralta a vegetációs időszakot, ami a legrosszabb búzatermést hozta az 1980-as évek óta. Ráadásul a malomipari minőség egyik fontos mérőszáma, a hektolitersúly is igencsak siralmas eredményeket mutatott.
Az idei termés mindössze 28%-a érte el azt a hektolitersúlyt, amely megfelel a szokásos 76 kilogramm/hektoliter szabványnak. Ez a szám kulcsfontosságú, mivel meghatározza, hogy mennyi liszt nyerhető ki a búzából. A FranceAgriMer mezőgazdasági hivatal adatai alapján ez aggodalomra ad okot.
Több búza kell ugyanannyi liszthez
És itt jön a malmok számára a nagy kihívás: 5-6%-kal több búzát kell feldolgozniuk ahhoz, hogy azonos mennyiségű lisztet kapjanak, mint tavaly. Ez nemcsak több munkát, hanem magasabb költségeket is jelent. Jean-Jerome Javelaud, az ANMF ágazati szövetség alelnöke elmondta, hogy a malmok emiatt hosszú ideig fognak várni a megfelelő minőségű gabona beszerzésére.
„Ez egy hosszú szezon lesz” – nyilatkozta Javelaud, és hozzátette: „A malmoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy nem ritka, hogy 73, 72, sőt talán 71 kilogrammos hektolitersúllyal kell majd dolgozniuk.”
Északkelet-Franciaországban, ahol Javelaud is malmot üzemeltet, különösen nehéz a helyzet, hiszen a búza felét visszaminősítették állati takarmánynak, mivel a hektolitersúlya 70 kilogramm alá esett. Ugyanakkor az ellátási hiány veszélye nem fenyegeti az országot, mert a hazai malomipar évente mintegy 5 millió tonna búzát használ fel. Ez az idei, viszonylag alacsony, 26 millió tonna körüli becsült termésből is elegendő lenne a belföldi szükségletek kielégítésére.
a 2024/25-ös szezonban a francia búzaszállítások az Európai Unión kívüli országokba 61%-kal csökkennek a tavalyi évhez képest.
Mindez azonban nem valószínű, hogy a francia fogyasztók pénztárcáját közvetlenül érinti. Bár a malmok kitermelési költségei növekednek, a mérsékeltebb búzaárak egyensúlyozhatják ezt. Így nem várhatóak olyan drámai áremelkedések, mint amilyeneket két évvel ezelőtt láthattunk, amikor Oroszország ukrajnai inváziója miatt a nyersanyagárak az egekbe szöktek – tette hozzá Javelaud.
További cikkek: