0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Kenyérsütés: új búzából, régi áron?

Bennünket ezzel a témával könnyen lehet ijesztgetni. Most azokat kérdeztük meg, akik maguk is vagy búzát őrölnek, vagy a lisztből valamilyen készterméket állítanak elő.

A kenyérről van szó, amiből évente és fejenként átlagosan 35 kilogrammot fogyasztunk, az ország nyugati felében kicsit kevesebbet, a Dunától keletre kicsit többet. Nálunk a kenyér elválaszthatatlan jelzője a mindennapi, és ez meghatározza a viszonyulásunkat is hozzá. liszt

pékáru

Amikor még 10 millióan voltunk, akkor használtunk garatfelöntésben körülbelül 1 millió tonna búzát, de már akkor is mintegy 200 ezer tonna lisztet exportáltunk. Igaz, hogy hozunk is be lisztet, ebben a prímet a Gutai Malom viszi, bár hozzá kell tenni, hogy az alapanyagot ők Magyarország déli térségében szokták felvásárolni, közvetlenül az aratás megkezdésekor.

A lisztexport és -import szaldója számunka pozitív, tehát többet viszünk ki, mint amennyit behozunk.

Amikor kasszát csinálnak a szakmabeliek, úgy számolnak, hogy hazánkban az 1 főre jutó lisztfogyasztás 70-72 kilogramm körül alakul évente, ennek a feléből lesz kenyér, a másik feléből egyebek. Ezen a nyáron a korán és nagy bizakodással megindult aratás első elmarasztaló véleménye hamar megszületett. Termett elegendő búza a 860 ezer hektárnyi vetésterületen, de a minőséggel bajok lehetnek. Megjegyzésként idekívánkozik, hogy a búza körülbelül 2 hónapig alszik, azaz a dormancia jelenségét mutatja. Ezért van az, hogy augusztus 20-áig, az enzimaktivitás javítása érdekében, óbúzával kell keverni. Utána viszont szabadon felhasználható a liszt. Néhányan figyelmeztettek is, hogy az aratás ideje alatt túl nagy bátorság a friss termés minőségéről megbízhatót és tökéleteset kijelenteni.

Most azokat kérdeztük meg, akik maguk is vagy búzát őrölnek, vagy a lisztből valamilyen készterméket állítanak elő.

Tóth Béla elnök-vezérigazgató, Gyermelyi Zrt.

A Gyermelyi, mint márkanév, jó ideje fogalom, a részvénytársaság pedig meghatározó a hazai liszt- és tésztapiacon, az exportban. A cégcsoport árbevétele meghaladja az 50 milliárd forintot, és csak tésztából 1 év alatt több mint 42 ezer tonnát készítenek. A mostani helyzetről is kérdeztük az elnök-vezérigazgatót.

– A tésztagyártás 1971-ben indult el nálunk, mégpedig a Gyermelyi Tésztagyári Társulás keretén belül, aminek tagja volt a Gyermelyi Petőfi TSz is. Búzaőrléssel 1989 óta foglalkozunk, akkor 1 malomban 24 óra alatt 120 tonnát tudtunk megőrölni, most a napi 800 tonnás őrlésnél tartunk.

Nem szabad az éves kapacitás meghatározásakor 365 nappal számolni, mert léteznek ünnepek, karbantartás, felújítás stb., de az őrlésünk eléri az évi 200 ezer tonnát, mégpedig kényelmesen.

Ahhoz képest, hogy Magyarországon jó közelítéssel mintegy 1 millió tonna búzát őrlünk meg, mi ennek a 20 százalékát adjuk. Tehát minden 5. embernek jut abból a lisztből, amit mi készítünk, s ez egy kis büszkeségre is okot ad a számunkra.

– Főként martonvásári búzafajták szaporításával és termesztésével foglalkozunk. Ez a megállapítás egyaránt igaz az aestivum búzára és durumra is. A durumból igen nagy mennyiséget őrölünk meg, sőt a tésztagyártás után az exportunk többségét durumbúzából készült termékkel érjük el. Közismert, hogy sokat exportálunk Romániába, de jól ismertek a termékeink Szlovákiában, Csehországban, Ausztriában, Németországban, Litvániában és Finnországban. Számunkra a finnek komoly vevőnek számítanak, régóta jó kapcsolatot ápolunk velük.

– Az aestivumból az őrlés során a 30 százalék tésztaipari célt szolgál, az 50 százalékából lesz sütőipari liszt és a 20 százaléka melléktermék, korpa. A sütőiparosoknak nagyon sok BL-55-ös, úgynevezett finomlisztet és BL-80-as kenyérlisztet szállítunk. Készítünk továbbá asztali darát, réteslisztet, sőt ezen felül teljes kiőrlésű lisztet, exportra. Ezekhez az alapanyagot magunk vásároljuk fel, a 200 ezer tonna már meghatározó mennyiség. A búza vásárlását 3 dolog dönti el, mégpedig sorrendben: a pénz, a tárolókapacitás és az, hogy legyen eladó készlet. Ha ebből a háromból akárcsak egy is sérül vagy hiányzik, akkor rögvest gondok adódnak. Most a szűk keresztmetszet a piacon a megfelelő minőségű búza kínálati oldala.

– Azt halljuk, hogy alacsony a búza sikértartalma, amibe közrejátszott az időjárás, de nem fogható minden csak arra az egy dologra. Mi termelünk és termeltetünk is, tehát látjuk a másik oldalt, az ott meglévő gondokat.

A termelési ciklus kezdetén, azaz a múlt ősszel, minden inputanyag nagyon drága volt, a gazdák számoltak és elég spórolósra jött ki a matek. Roppant drága volt a műtrágya, meg minden egyéb, így előbb csak a termelők spóroltak, aztán pedig az időjáráson keresztül rajtunk spórolt a Jóisten is. A termeltetési integrációnk részben egy szorosabb és egy kevésbé szorosabb partneri kapcsolatra alapul. A Gyermelyi Zrt. elsősorban Komárom-Esztergom, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest vármegye területéről szerzi be magának a szükséges őrlési alapanyagot. Elmegyünk a búzáért, még akkor is, ha drága, ha messzire kell utazni, ha messziről kell drágán szállítani, de ezeket mind be kell vállalni, hogy működni tudjunk.

búza

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: