0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Érdekes gyakorlati feladatok várták a versenyzőket a gazdászversenyen

Az idén rendezték meg a 15. gazdászversenyt a KÁN Egyetemi Napok keretében. A vetélkedés gyakorlati és elméleti feladatsorokból állt, amivel a gazdászlétre készülők, illetve a gazdálkodás mellett ismereteiket bővítő hallgatók mérték össze tudásukat.

A délelőtti versenyprogram során a hallgatók ügyességét, kreativitását, tudását tesztelték éles helyzetben. Mint a zsűri elnöke, Polgár József Péter fogalmazott, a gazdászvirtus legjobb oldalát mutathatják be az állattenyésztők napján, értő közönség előtt. Négy egyetem nyolc csapata indult az Agrár-Felsőoktatási Intézmények Országos Gazdászversenyén: a MATE gödöllői Szent István Campus és szarvasi képzési helye, a keszthelyi Georgikon Campus, a gyöngyösi Károly Róbert Campus, a Kaposvári Campus, a Debreceni Egyetem, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar és a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhely 3-3 fős csapata.

Mindannyian fogaton érkeztek a fedett lovardába, ahol a gyakorlati versenyszámokat rendezték.

A zsűri tagjai Mácsai Ádám (NAK), Gulyás László (SzE Mosonmagyaróvár), Mikó Edit (SzTE Hódmezővásárhely) és Stündl László (DE).

Elsőként öt vemhes magyar tarka üsző közül kellett kiválasztani az első három helyezettet. A bírálat összetett feladat elé állította az egyetemistákat, mert kettős hasznosításra kellett értékelni az üszőket, sok szempont alapján. A három legjobbnak ítélt állat megnevezése ért pontot, aki pedig a helyezési sorrendet is jól állapította meg, pluszpontot kapott.

Az első feladat az üszőbírálat volt
Fotó: Horváth Csilla

A második feladatban két tejmintát értékeltek a tőgygyulladás jeleire. Ez önmagában nem kihívás egy gazdászhallgatónak, de

Itt pipetta vagy más mérőeszköz nélkül kellett megoldani a feladatot, ráadásul mindkét minta egészséges tehéntől származott.

A traktorvezetés során egy szlalompályán kellett végigmenni és visszatolatni a kiindulási helyre úgy, hogy nem esik le a traktor elején egy magasítón elhelyezett teniszlabda. Igaz ugyan, hogy az időeredmény számított a versenyben, de mégsem a gyorsaság, hanem a finom mozgás, a pontosság vezetett eredményre.

A következő feladat kukoricacsövek nedvességtartalmának megállapítása volt, amiben igen jártasnak bizonyultak az egyetemisták. Alaposan át kellett gondolni az utolsó kérdésre adott választ, amiben a fialáskor és a megszületett malacok kezelésekor használt eszközöket kellett kiválasztani. A szervezők a gumikesztyűtől a fülcsipkéző fogóig számos eszközt felsorakoztattak ebben a feladatban.

Nagy meglepetés senkit nem ért a zsűrielnök értékelése szerint, hiszen a diákok más ismerik azokat a szakmai fogásokat, amelyekkel a gazdaságokban élniük kell majd.

A nagyobb feladat a délutáni elméleti verseny volt, ahol 100 kérdésre kellett megadni a helyes választ.

Az eredményhirdetésre az esti fogadáson került sor: az első helyezett a MATE Szent István Campus csapata lett, második helyen a MATE Kaposvári Campus csapata végzett, a harmadik helyet pedig a Debreceni Egyetem csapata szerezte meg.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: