0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Precíziós állattartás: hazai megoldások és lehetőségek

Nagy érdeklődés mellett, második alkalommal került megrendezésre a precíziós állattartással foglalkozó tematikus konferencia a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesület társszervezésében Kaposváron.

Az eseményt Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora nyitotta meg, mint a KÁN rendezvénysorozatai között a 0. napon zajló első rendezvényt. Nyitóbeszédében a rektor kiemelte, hogy az egyetem két intézetének (MATE Állattenyésztési Tudományok, valamint Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézete) részvétele a konferencia szervezésében a felsőoktatási intézmény azon törekvését tükrözi, hogy a technológiai kutatásokhoz kapcsolódóan jelenjenek meg azok a gazdasági, üzemgazdasági ismeretek is, amelyek a gyakorlat számára közvetíthetőek. 

KÁN Egyetemi Napok precíziós állattartás
Fotó: MATE

A precíziós gazdálkodás állattartásban való elterjedését illetően Gyuricza Csaba elmondta, hogy az egyetem nemcsak az elméleti, hanem a gyakorlati képzésben is megjeleníti ezt a technológiát, amire példaként említette a Kaposváron tavaly átadott fejőrobotokat.

A rendszer segíti az oktatást, a kutatást és fontos szerepet játszik a gyakorlati szakembereknek történő ismeretátadásban is, de gazdasági vetületének vizsgálatával, illetve a takarmányozási kutatásokkal teljessé tehető a precíziós állattartás hátterének a megismerése.

„Ma olyan időket élünk, amikor egyértelműen kijelenthető, hogy a mezőgazdaság a munkaalapú tevékenységből tudásalapúvá vált. Ezért olyan képzett szakemberekre van szükség, akik magas szintű csúcstechnológiai tudás alapján tudják művelni a szakmájukat, és ebben a tekintetben ma a legfőbb akadályozója a technológiák elterjedésének, ami a precíziós állattartási technológiákra is érvényes, ez a szakemberhiány” – hangsúlyozta beszédében Gyuricza Csaba rektor, hozzátéve „Ezért a legfontosabb feladatunk, hogy azt a szakember utánpótlást biztosítsuk, ami ahhoz szükséges, hogy még több precíziós rendszer legyen a magyar agráriumban, így az állattenyésztésben is.” Ehhez a célkitűzéshez, valamint az Állattenyésztők napjához kapcsolódik a KÁN rendezvénysorozata, amit immár két évtizede szervez meg az egyetem.

KÁN Egyetemi Napok precíziós állattartás
Fotó: MATE

Pajor Gábor, a Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesület elnöke köszöntő beszédében a gazdálkodás holisztikus megközelítésére hívta fel a figyelmet, és példaként említette a növénytermesztés és állattenyésztés kapcsolatában, azt, hogy ami az egyik oldalon input, az a másik oldalon output, vagyis a takarmánynövény output, a trágya viszont a növénytermesztésnek az inputja. Az egyesület elnöke úgy véli, ezt a körforgásos gazdálkodást, ezt a szemléletet kellene elterjeszteni.

Pajor Gábor ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy

az egyesületnél az alkalmazott tudományokat részesítik előnyben, tehát az alapkutatásokból származó eredményekkel, az eredmények gyakorlatban történő megvalósításával foglalkoznak, melyek terjesztésének katalizátora kíván lenni az egyesület.

A konferencián elhangzott részletes számításokat, valamint adatokat bemutató szakmai előadásokban a jövedelmezőségről, az állatállomány egészségének megőrzéséről, a hatékony takarmányozást támogató technológiákról, a beruházásmegtérülésről kaptak ízelítőt az érdeklődők.

KÁN Egyetemi Napok precíziós állattartás
Fotó: MATE

A tematikus rendezvény zárásaként a kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy rendszerszinten kell gondolkodni azokról a precíziós technológiákról, melyek bevezetésre kerülnek egy gazdaságban.

Nem elég egy elemet kimaxolni, a többi termelési elemet is hozzá kell igazítani, így őrizhető meg az állatállomány egészsége, és lesz valóban jövedelmező az állattartás és növelhető a gazdaságosság.

Másik fontos eleme a technológia alkalmazásának a szakképzett munkaerő, aki képes a gyűjtött adatokat értelmezni, és azokból a telepre vagy egyedre vonatkozó következtetéseket levonni. „Ha egészség van, minden van” – hangzott el többször is, vagyis minden gazdálkodónak az állatok egészségének megőrzésére kell törekednie. A precíziós eszközök alkalmazásának gyakorlati haszna vitathatatlan. Tágabb értelemben vizsgálva egészséges környezetről, egészséges állatról, egészséges élelmiszerről beszélhetünk. Ebben a holisztikus megközelítésben elhangzott az is, hogy

mindennek alapjául a talajt kell tekinteni, ami mentén a növénytermesztés és állattenyésztés összhangban működik egymással.

A precíziós állattenyésztés nem csak az állat szempontjából jó, az agroökológiai potenciál nem növelhető korszerűen állattenyésztés nélkül. Fontos azt is kiemelni, hogy ez a technológia csak ott tud jó eredményeket hozni, ahol enélkül is megfelelően folyt a gazdálkodás, termelés. Tehát az emberi tényező megkerülhetetlen a precíziós gazdálkodás során, ahol az állatra kell szabni a technológiát és mindezt felelősséggel kell megtenni.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: