0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Gazdák és állatvédők együtt forrongnak: Dél-Korea kifizeti a kutyahústermelőket

Dél-Korea bejelentette, hogy a 2027-ben életbe lépő hivatalos tilalom előtt kártalanítja az ország egyre fogyatkozó kutyahús-ágazatának termelőit és más szereplőit, ami mind a gazdák, mind az állatvédők ellenállását kiváltja.

A dél-koreai parlament januárban elfogadott egy mérföldkőnek számító törvényt, amely hároméves türelmi idő után betiltja a kutyák emberi fogyasztásra történő levágását, tenyésztését és a kutyahús értékesítését. Ha valaki megszegi a törvényt, 2-3 év börtön vár rá.

Kutyahús egy ázsiai piacon
Forrás: MMG archív

A mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy a gazdák 225 000 wontól (170 dollár) kezdődő, kutyánként 600 000 wonig (450 dollár) emelkedő kártérítést kapnak, ha beleegyeznek, hogy idő előtt bezárják vállalkozásukat.

Az APNews valószínűsíti, hogy a gazdák nem fogadják el az ajánlatot, mivel korábban kutyánként 2 millió wont (1505 dollár) követeltek. Azt mondták, hogy

a tilalom sérti a szabadságukat és súlyosbítja a gazdasági nehézségeiket.

Egy kutyatenyésztőkből álló szövetség szeptember 24-ei nyilatkozatában a törvény módosítását kérte a türelmi idő meghosszabbítása és megfelelő kártérítési tervek kidolgozása érdekében.

Kutyahúsból készült étel
Forrás: Wikimedia Commons

Sangkyung Lee, a Humane Society International nevű, állatkínzás ellen küzdő csoport koreai irodájának kampánymenedzsere „fontos mérföldkőnek” nevezte „a történelmi tilalmat, amely végleg véget vet országunk kutyahús-korszakának”.

Lee azonban azt mondta, hogy szervezetük „csalódott” a dél-koreai terv miatt, mert az a gazdáknak a kutyáik száma alapján fizetne, ami „potenciálisan növelné a kutyatenyésztést, hogy több pénzt kapjanak a rendszerből, és több kiskutya születne szenvedésbe.”

A kutyahúsfogyasztás évszázados gyakorlat a Koreai-félszigeten. Kutyahúst esznek Kínában, Vietnamban, Indonéziában és néhány afrikai országban is. A dél-koreai kutyahúsipar azonban nagyobb figyelmet kapott, mivel az ország kulturális és gazdasági erőközpontként szerzett magának hírnevet. Emellett ez az egyetlen ország, ahol

ipari méretű kutyafarmok működnek.

A dél-koreai kutyahúsellenes kampány nagy lendületet kapott az ország first ladyjétől, Kim Keon Hee-től, aki többször is kifejezte, hogy támogatja a tilalmat. A gazdák tüntetései során épp ezért éles kritikákat kapott.

Tüntetés a kutyahúsevést tiltó törvényjavaslat ellen Szöulban
Forrás: Yonhap hírügynökség

A felmérések szerint körülbelül minden harmadik dél-koreai ellenzi a tilalmat, bár az emberek többsége már nem eszik kutyahúst, és támogatja a tilalmat.

Park Beomsu mezőgazdasági miniszterhelyettes újságíróknak elmondta, hogy kormányzati tanulmányok szerint

jelenleg mintegy 466 ezer kutyát tenyésztenek élelmezési céllal Dél-Koreában.

A tisztviselők megpróbálják meggyőzni a gazdákat, hogy a tilalom bevezetése előtt önként hagyjanak fel a kutyatenyésztéssel.

Park szerint a tilalom hatályba lépése után a kormány azt tervezi, hogy megkönnyíti a megmaradt kutyák örökbefogadását, vagy elaltatásuk helyett gondozó létesítményekbe szállítja őket.

A mezőgazdasági minisztérium szerint a hentesek is kártérítést kapnak, míg a helyi hatóságok feladata lesz a kutyafarmok és vágóhidak felszámolása.

A volt gazdák és hentesek alacsony kamatozású kölcsönöket is kapnak, ha más mezőgazdasági vállalkozásokra váltanak.

A minisztérium szerint a hatóságok pénzügyi támogatást nyújtanak a kereskedőknek és az étteremtulajdonosoknak is, hogy bezárják üzleteiket és új munkahelyeket találjanak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/APNews

Magazin ajánló: