Két évtizeddel ezelőtt Miguel Angel Garcia még szőlőt és gabonát termesztett a Spanyolország középső részén lévő gazdaságában. Mára azonban lecserélte ezeket egy aszálytűrőbb növényre: ez a pisztácia. A 26 hektáros gazdaságában nagyjából 10-20 tonnányi termést takarít be a fákról évente – írja a Phys.org.
És nincs vele egyedül. A spanyol gazdák közül egyre többen ismerik fel, hogy kénytelenek lesznek alkalmazkodni a változó klímához. Amit 20 éve még könnyedén megtermeltek, ma már nem terem, vagy csak nagy nehézségek árán. A Közel-Keleten honos pisztáciafa képes elviselni a forró, száraz nyarakat, és a téli hideget is, mutatott rá Garcia. Spanyolországban 2017 óta ötszörösére nőtt az ültetvények száma, az agrárminisztérium adatai szerint 79 ezer hektáron ültettek pisztáciát.
Van igény a pisztáciára
Ezzel Spanyolország a legnagyobb pisztácia-termesztővé vált Európában, de a világviszonylatban is negyedik. Csak az USA, Irán és Törökország előzi meg.
A legtöbb a zöld magból Castilla-La Mancha-ban, Extremadura-ben és Andalúzia déli részén terem. Mivel egy sivatagi területről származó növénnyel van dolgunk, Spanyolországban klímaállónak bizonyult, mutatott rá Mario Gonzalez-Mohino agrármérnök, aki egy pisztáciával foglalkozó weboldal szakértője.
Spanyolország az idei augusztust a legforróbbként könyvelheti el, az átlagos hőmérséklet 25 Celsius fok volt. A nemzeti meteorológiai ügynökség szerint a 2024-es év méltó riválisa a 2022-es rekord forró évnek.
Az 51 termelőt összefogó pisztáciatermesztő szövetség, a Pistamancha főtitkára, Joaquin Cayuela Verges szerint robbanás előtt áll az iparág. Nagy igény mutatkozik erre a növényre, és egy dinamikus szektorról beszélhetünk – tette hozzá.
A Pistamancha főként Európában értékesíti a termést, legnagyobb felvevője Franciaország és Németország. A mag kilóját nagyjából 10-11 euróért veszik át.
Csak a türelmen múlik
A szövetkezet igyekszik lépést tartani a növekvő terméssel, ezért öt millió eurós beruházással új feldolgozóüzemet épít. Itt fogják majd válogatni, tisztítani és szárítani a pisztáciát. Évente egymillió kilónyi termés feldolgozására lesznek képesek, ha elkészül.
A pisztáciát általában magában, pörkölve fogyasztják, de feldolgozzák süteményekbe, édességekbe, fagylaltokba, sőt, kozmetikumokba is.
„Sokan azt hiszik, hogy a pisztáciából gyorsan meg lehet gazdagodni. Azonban látni kell, hogy amíg a fák termőre nem fordulnak, nem hoz semmilyen bevételt” – mutatott rá Garcia. Saját példáját hozta fel: már 15 éve fektet bele az ültetvénybe, és csak most kezdett profitot termelni. Aki tehát pisztáciával foglalkozna, annak türelmesnek kell lennie.
Magyarországon is működhet?
Egy magyar kertben is nőnek már pisztáciák. Badics László a 24.hu-nak mesélt a kezdeti nehézségekről: az első öt fából rögtön kettő el is pusztult. Mivel kétlaki a növény, így az sem mindegy, hogy milyen nemű lesz a fa. Szükség van porzós és termős példányokra is a siker érdekében.
Az eredetileg intenzív datolyaszilva ültetvényt az aszályos nyarak tették tönkre, ekkor fordultak a szárazságtűrőbb pisztáciához. Emellett azonban többféle gyümölcstermő fát is találni a szokatlan ültetvényben.