0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 7.

Ültessünk Miyawaki erdőt

Ez a kicsi, sűrű, változatos, gyorsan növő, biodiverz minierdő elfér akár a hátsó kertben is. Ha van rá lehetőségünk telepítsünk! Sokat tehetünk ezzel a környezetünkért, ráadásul már három év múlva saját erdőkert kellemes mikroklímát élvezhetjük.

A világon már rengeteg minierdőt telepítettek az őshonos erdők helyreállítása, élőhelyteremtés és a mikroklíma javítása érdekében.

A FŐKERT Budapesten 2021. júniusában, a Tabánban hozta létre az ország első Miyawaki-koncepció szerinti erdőjét.

Azóta létesült még a Boráros téren, az Andor utcában, a Zsigmond téren, Soroksáron, Budafokon, a Lenhossék utcában, a Nehru parton a Bálna szomszédságában, legutóbb pedig Rákosmentén.

Nevét Miyawaki Akira japán növényökológusról kapta. A módszer lényege, hogy egy kis, akár csak tíz négyzetméteres területen, ültessünk négyzetméterenként 3 db minél többféle az őshonos vegetációból kiválasztott fa- és cserjefajt véletlenszerű elrendezésben. A sűrű ültetés miatt a növények igyekeznek minél gyorsabban nőni, hogy versenytársaikat megelőzzék, így évtizedek helyett, csupán pár év elegendő ahhoz, hogy elérjék azt a magasságot és fejlettséget, amitől már erdőkinézete lesz.

A Tabánon ültetett minierdő három éves, igazi dzsungel. őshonos fajok
A Tabánon ültetett minierdő három éves, igazi dzsungel.

Telepítés előtt a földet érdemes megvizsgálni, hogy szükséges-e talajcsere, vagy elegendő egy alapos előkészítés, trágyázás. Érdemes konténeres erdészeti facsemetét beszerezni, mert ép gyökérzetük rövidebb idő alatt jut el a talaj alsóbb rétegeibe, mint a földlabdás anyagé.

Olyan őshonos fa- és cserjefajokat válasszunk, melyek biztosan jól fejlődnek az adott helyen.

Budapesten a FŐKERT a következő fafajokat alkalmazza: kocsányos és a kocsánytalan tölgy, mezei és a korai juhar, berkenye, gyertyán, vadkörte, vénic szil, virágos kőris, vadalma, sajmeggy, egybibés galagonya. Cserjék közül telepítettek közönséges fagyalt, csíkos kecskerágót, kökényt, húsos somot, cserszömörcét, mogyorót, vadrózsát.

A Boráros téren telepített minierdő
A Boráros téren telepített minierdő

Ültetéskor fontos az alapos beöntözés, majd mulcsozás, mely védi a talajt a kiszáradástól, segíti a gyomok visszaszorítását és bomlásával tápanyagot biztosít a növényeknek. Az első évben a vegetációs időszakban szükség van gyomtalanításra, és legalább háromhetente öntözni kell a növényeket, a második évben már csak a nyári aszályos időszakban.

Ebben az időszakban a növények körülbelül 5 százaléka elhal, viszont a többi megered, és évente kb. 1 métert nő.

Már az első évben záródik az állomány, kialakul a biológiai egyensúly, beköltöznek madarak, bogarak, de apró emlősök, gyíkok és sünök is ideális élettérre találnak. Sokféleségének köszönhetően gazdag, önfenntartó ökoszisztémává fejlődik.
A Nehru parton telepített erdő egy éves, legnagyobbra - kb. 2,3 méterre - a juharok nőttek. őshonos fajok
A Nehru parton telepített erdő egy éves, legnagyobbra – kb. 2,3 méterre – a juharok nőttek.

Hatásos eszköz a klímaváltozás ellen, árnyékot ad, hűt, párásít, megköti a port, megfogja a csapadékot valamint lég- és zajszűrő képességgel is bír, buja burjánzásával pedig segít a városi embernek visszakapcsolódni a természethez.

A tapasztalat azt mutatja, hogy ezekkel az erdőkkel húsz-harminc év alatt alakulnak ki olyan ökoszisztémák, melyek a természetes erdőtársulások esetében nagyjából hatvan-hetven év alatt jönnének létre. Európai viszonylatban még nincsenek tapasztalatok, hogy hosszú távon mire számíthatunk a minierdőkkel kapcsolatban. Fejlődésük jelentősen eltér a normál erdőkétől, a reális életkoruk hatvan év lehet.

Ez is érdekelheti:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu