Hozzájárulnak az izomfunkciókhoz, a csontok és fogak egészségéhez, az idegrendszer megfelelő működéséhez, valamint egyes hormonok és enzimek termeléséhez.
A lovak ásványianyag-ellátottsága alapvető fontosságú a megfelelő egészségi állapot és teljesítmény fenntartásához. A kiegyensúlyozott takarmányozás, ásványianyag-kiegészítők alkalmazása, valamint a rendszeres állatorvosi ellenőrzések segítenek abban, hogy a lovak minden szükséges ásványi anyagot a kellő mennyiségben megkapjanak.
A lovak étrendjének összeállításakor figyelembe kell venni az adott egyed szükségleteit, valamint a takarmányozás természetes forrásait.
Összegyűjtöttük a legfontosabb általános irányelveket, amelyek segíthetnek lovad számára biztosítani a szükséges ásványi anyagokat. Ha bármilyen változást észlelsz a ló egészségi állapotában vagy viselkedésében, mindenképpen konzultálj állatorvossal.
MAKROELEMEK
A makroelemeket nagyobb mennyiségben igényli a ló szervezete. Ezek a kalcium, a foszfor, a magnézium, a nátrium és a klór, valamint a kálium.
• Kalcium (Ca). Elengedhetetlen a csontok és fogak egészségéhez, valamint az izomműködéshez. A kalcium és a foszfor egymáshoz viszonyított aránya különösen fontos. Felnőtt lovaknak a kalcium és foszfor arányát 1,5:1 és 2:1 között kell tartani. A fiatal és fejlődő lovak esetében még magasabb kalciumszintre lehet szükség, mivel csontjaik növekedéséhez nagyobb mennyiségre van szükség.
• Foszfor (P). Szintén nélkülözhetetlen a csontok és fogak egészségéhez, és szerepet játszik az energiatermelésben. Hiánya izomgyengeséget és csontproblémákat okozhat.
• Magnézium (Mg). Kulcsfontosságú az izomműködés, idegrendszeri funkciók és csontok egészsége szempontjából. Hiányában az izmok görcsösek és merevek lesznek, a ló idegessé, nyugtalanná válik és csökken a fizikai teljesítőképessége.
• Nátrium (Na) és Klór (Cl). Ezek az elektrolitok felelősek a test folyadékháztartásának egyensúlyáért, az idegimpulzusok továbbításáért, az izomfunkciókért és a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásáért. A konyhasó (nátrium-klorid) a leggyakrabban használt kiegészítő, amelyet biztosítani kell a lovak számára, különösen nyáron, amikor a verejtékezés révén sok elektrolitot veszítenek. (Lásd az elektrolitpótlásról szóló külön cikkünket is a Pegazus 2024/8. számában – a szerk.)
• Kálium (K). Szintén fontos az izomműködéshez és az idegrendszer működéséhez, hiánya emiatt izomgyengeséget és fáradékonyságot okoz.
MIKROELEMEK
A mikroelemekre a lovaknak csak kis mennyiségben van szükségük, de ezek hiánya komoly egészségi problémákhoz vezethet. Mikroelemek a vas, a réz, a cink, a mangán, a jód és a szelén.
• Vas (Fe). Kulcsfontosságú a hemoglobin termeléséhez, amely oxigént szállít a vérben. Hiánya vérszegénységhez vezet, ami fáradtságot és csökkent teljesítőképességet okoz.
• Réz (Cu). Fontos a csontok fejlődéséhez, az immunrendszer működéséhez és a vas sejtekbe történő beépüléséhez, lényeges szerepe van a kollagénképzésben. Hiánya csontproblémákhoz és vérszegénységhez vezet.
• Cink (Zn). Szerepet játszik az enzimfunkciókban, az immunrendszer működésében és a sebgyógyulásban. Elengedhetetlen a kollagén képződéséhez, amely az ízületek és a porcok szerkezeti eleme, hozzájárul a szövetek regenerációjához és a gyulladás csökkentéséhez. Hiánya lassú növekedést és bőrproblémákat okoz.
• Mangán (Mn). Fontos az ízületek és a csontok egészségéhez, valamint egyes anyagcsere-folyamatokhoz. Nélkülözhetetlen a glükózamin hatékony beépüléséhez. Hiánya csontrendszeri rendellenességeket és szaporodásbiológiai problémákat okoz.
• Jód (I). Szükséges a pajzsmirigyhormonok termeléséhez, amelyek szabályozzák az alapanyagcserét. Hiánya golyva kialakulásához vezet.
• Szelén (Se). Antioxidáns, ami védi a sejteket az oxidatív károsodásoktól, és fontos az izom- és immunrendszer működéséhez. Hiánya izomgyengeséget, túladagolása viszont mérgezést okoz.