A papagájok több szempontból is különlegesek, beleértve azt is, hogy milyen sokféle színnel rendelkeznek – mutatott rá Simon Yung Wa Sin, a Hong Kongi (HKU) Egyetem professzora. A látványos külső mögött pedig egyedi mechanizmus rejlik, idézte Dr. Roberto Arbore-t, a portugál BIOPOLIS-CIBIO kutatócsoport tagját a Phys.org.
Ez a görög „psittakós”, azaz papagáj és a latin fulvus, azaz pirosas-sárga. A papagájok ezeket kombinálják a többi pigmentekkel, és így hozzák létre az élénk sárga, piros, zöld színeket.
Korábban ez azonban nem volt egyértelmű. A kutatóknak sikerült kideríteni, hogy a papagájfajok nagyrészénél megjelenő sárga és piros tollak két speciális pigmenthez köthetők, melyek semelyik más madárfaj esetében nincsenek jelen.
Bár a szakirodalomban voltak utalások a psittacofulvinok kétféle kémiai változatának létezésére,ezt a kutatók nehezen tudták elhinni, hiába utaltak erre az eredmények. A genetikai adatokat elemezve azonban már könnyebb volt az értelmezés, mutatott rá Dr. Jindřich Brejcha, a prágai Károly Egyetem Természettudományi Karának munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.
Mitől függ, hogy sárga vagy vörös psittacofulvin van a tollakban?
A fehérderekú lóri (Pseudeos fuscata) Új-Guinea dzsungeleiben őshonos. A kutatóknak azonban szerencséjük volt, ugyanis hitelesített tenyésztők segítettek nekik mintákat szerezni a faj színeinek genetikai vizsgálatához. Megállapították, hogy a lórik színeit egyetlen fehérje szabályozza: az aldehid-dehidrogenáz (vagy ALDH) egy típusa. Ez a fehérje a magasabb rendű élőlények méregtelenítésében veszt rész – például az emberek májában az alkohol lebontásáért felel.
– magyarázta a jelenséget Dr. Soraia Barbosa, a BIOPOLIS-CIBIO kutatója. Minél aktívabb ez a fehérje, annál kevésbé lesz intenzív a vörös szín.
A kutatók más papagájfajnál is megvizsgálták a színek működését. A rózsásfejű törpepapagáj (Agapornis roseicollis) esetében is azt találták, hogy a sárga psittacofulvin pigmenteket tartalmazó tollakban magas az aldehid-dehidrogenáz gén kifejeződése, míg a vörös esetében nem.
Az eredmények megerősítéséhez azonban élesztőgombákat is bevetettek. A genetikailag módosított élesztőbe a papagájok színeit szabályozó géneket „ültettek”. Itt is kimutatható volt, hogy az aldehid-dehidrogenáz enzim jelenlétében sárga pigmentek jelennek meg. Ezzel pedig