0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 10.

Mindent a szelídgesztenyéről

A gesztenye nagyon értékes héjas gyümölcs, kiemelkedően nagy a flavonoidtartalma, ami a szlovén kutatók eredményei szerint befolyásolja az alany-nemes összeférhetőséget és az eredési százalékot is.

Gesztenyefajtákról és a héjas gyümölcs termesztéséről, igényeiről volt szó a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal fajtakísérleti állomásán, Pölöskén rendezett szakmai tanácskozáson. Emellett hazai és külföldi tapasztalatokról is hallhattak a résztvevők. Az Európai Unióban egyedül Pölöskén végeznek gesztenyefajta-vizsgálatot: lebonyolítják a fajtaelismeréshez, valamint az uniós oltalomhoz előírt DUS-vizsgálatokat, és fenntartják az ehhez szükséges referenciagyűjteményt. A világ minden tájáról érkeznek ide új fajták.

Kevés a hazai

Mészkerülő növény, a nyugatiországrészben és a Dunakanyarban találhatók természetes élőhelyei
Mészkerülő növény, a nyugati országrészben és a Dunakanyarban találhatók természetes élőhelyei

A hazai gesztenyetermesztésről és fajtákról beszélt Szani Zsolt, a Nébih Kertészeti Fajtakísérleti osztály munkatársa.

Napjainkban mindössze 250 hektár gesztenyeültetvényt tartanak nyilván, ahonnan 200-500 tonna termést takarítanak be.

Az élelmiszeripar viszont tízszer ennyit dolgoz fel, és elsősorban gesztenyepürét és -masszát exportál is. Új termékek is megjelennek a piacon. A gesztenyéből készült termékek értéke 11-12 millió euró.

A gesztenye mészkerülő növény, hazai természetes élőhelyei a nyugati országrészben és a Dunakanyarban találhatók. Az 1960-as években még 200 ezer gesztenyefa volt hazánkban, zömmel erdőkben. Szentiványi Péter akkoriban emelte ki az értékes egyedeket, és állami elismerést kaptak a szelektált fajták, az Iharosberényi 2 és 29, a Kőszegszerdahelyi 29, valamint a Nagymarosi 22, 37 és 38. Az 1970-es években telepítési terv készült azzal a céllal, hogy hazai alapanyaggal lássák el az élelmiszeripart gesztenyéből is. Több mint 1200 hektár gesztenyeültetvény létesült, nagyrészt Zalában. Aztán a rendszerváltás okozta gazdasági átrendeződések, a klímaváltozás és a kéregrák megjelenése egy időben sújtotta az ültetvényeket, így maradt meg mára a körülbelül 250 hektár.

Ellenállásra nemesítenek

A gesztenye azonban sokkal értékesebb növény annál, hogy ilyen alacsony szinten maradjon a hazai termesztése. Európában még sokfelé gesztenyeerdőkből gyűjtik a termést, de megszülettek azok az ellenálló fajták is, amelyek ültetvényekben jól művelhetők.

A nemesítésben élen jár Franciaország, ahol az európai (Castanea sativa) és a japán gesztenye (Castanea crenata) keresztezésével a kéregráknak és más károsítóknak ellenálló fajtákat hoznak létre.

Sok új fajta született Portugáliában is. A görög és olasz nemesítők nem a fajhib­ridekben látják a jövőt, hanem a természetes gesztenyeállományokból igyekeznek kiemelni az ellenálló egyedeket. Olaszországban természetközeli ligetekben, vegyes korú állományokban termesztik a gesztenyét, a kertekben állatok legelnek. Náluk jelent meg először a kéregrák kórokozója, így van esély ellenállóbb fákat találni. Japánban és Kínában is folyik rezisztencianemesítés, Kínában a Castanea mollissima faj bevonásával.

Új magyar fajta a Nagymarosi 1
Új magyar fajta a Nagymarosi 1

Szani Zsolt figyelmeztetett, hogy minden tulajdonság kialakulása erősen függ a termőhelytől, még az ellenálló képesség is változik, tehát a helyi megfigyelés és értékelés elengedhetetlen. A nagy ter­mesztő országok mindegyikében saját fajtákkal dolgoznak, az újak közül többnek tulajdonítanak kisebb-nagyobb mértékű ellenállóságot.

A nagy sztárnak számító francia Bouche de Bétizac a nemesítők szerint rezisztens a kéregrákra és a hasonló mértékű kárt okozó szelídgesztenye-gubacsdarázsra. A Vignols kéregrákkal és fitoftórával szemben ellenálló. Mindkét gesztenye fajhibrid. A spanyol tisztavérű európai gesztenyék közül az Amare­lante, a Judia és a Valduna rezisztens kéregrákra, az utóbbi kettő fitoftórára is, az Amarelante pedig gubacsdarázsra. Olasz rezisztens fajta az interspecifikus Primato, görög a Vassilopoulo, japán a Fushigi és kínai a Zhongshu 1.

Új magyar fajta a Nagymarosi 1, ami a MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpontjában született, Nagymaroson szelektálták.

Azon a termőhelyen nagyon súlyos kárt okozott a kéregrák, és egy azt túlélő, nagy gyümölcsű egyedet emelt ki az állományból Zeller Zoltán. A Nébih által rendezett fajtabírálatokon ez a gyümölcs mindig a legjobb ízűek közt szerepelt, ráadásul igen nagy, szép fényes héjú gesztenye, a magba nem mélyed bele a belső hártya.

Érésideje közepes vagy késői. A fa növekedési erélye közepes-erős, korán termőre fordul, rendszeresen terem, virágzása hímet előző.

Nemrég került a Nemzeti Fajtajegyzékbe a Nemeshetési korai tájfajta, ami a nevéhez méltón korai érésű, jó természetes ellenálló képességgel rendelkező gesztenye. Megfigyelések szerint nem támadja meg a szelídgesztenye-gubacsdarázs.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: